niedziela, 27 listopada 2011

"Jutro 2. W pułapce nocy" - John Marsden

Wydawnictwo: Znak, 2011.
Liczba stron: 272.
Oprawa: miękka.
Data rozpoczęcia: 29.07.2011.
Data zakończenia: 02.08.2011.
Moja ocena: 10/10.

Tak jak podejrzewałam, nie było mi dane nie sięgnąć po tę książkę zaraz po przeczytaniu jej pierwszej części. A ponadto lektura "Jutro 2. W pułapce nocy" minęła mi tak szybko, że aż się nie mogłam nadziwić. Za szybko, rzecz jasna. Za szybko.

Cieszę się, że powieść nadal utrzymuje wysoki poziom fabuły, a co za tym idzie, zainteresowania nią czytelnika. Można powiedzieć, że ta druga część jest bardziej mroczna, przerażająca, a zarazem niosąca nadzieję na poprawę sytuacji, w jakiej znaleźli się główni bohaterowie. A nie mają oni lekko. Długie ukrywanie się w dziczy przed obcymi najeźdźcami wyczerpuje ich psychicznie, dlatego próbują odnaleźć choć garstkę rodaków będących w podobnym położeniu, co oni. Niestety, działania nastoletnich bohaterów przynoszą niekorzystne efekty w postaci coraz bardziej zaciętej wojny. Są świadkami brutalności, śmierci i sami muszą się do niej przyczyniać, przez co wręcz boją się samych siebie.

Ale mimo okropieństw, których doświadczają ci młodzi ludzie, w książce odnajdujemy też wątek miłości, szczególnie między dwojgiem bohaterów. Nie ukrywam, że byłam bardzo ciekawa, jak on się rozwinie. To była taka zabawna i miła odskocznia od sensacyjnej fabuły utworu.

Bardzo polecam serię książek "Jutro". Opowiadają one o niezwykłych wydarzeniach wojennych, jakie dotknęły grupkę nastolatków. Muszą oni działać na własną rękę. Są bardzo odważni, walczą z wrogim wojskiem za pomocą nietypowych metod. Podejmują decyzje, z którymi nawet dorośli mieliby problem, zatem stają się dorosłymi ludźmi. Tak jak w dzieciństwie bohaterowie narzekali na "rządy" dorosłych, tak teraz zaczyna im ich brakować. Są świadkami przeobrażeń nie tylko swego kraju, ale też własnych charakterów. Seria "Jutro" naprawdę ma w sobie to coś i nie sposób się oderwać od jej lektury.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...