piątek, 2 listopada 2012

Na co polować w listopadzie...

...czyli wybrane NOWOŚCI  i  WZNOWIENIA książkowe listopada:

"Papierowe marzenia" - Richard Paul Evans.
Wydawnictwo: Znak.
Data wydania: 02.11.2012.

Mówi się, że czasami najlepszą rzeczą, jaka nas spotyka w życiu, jest dar drugiej szansy, abyśmy nareszcie zrobili to, co powinniśmy byli zrobić za pierwszym razem. 
Luke miał bardzo wiele: kochającego ojca, wspaniały dom, duże pieniądze, zaplanowaną przyszłość. Gdyby ktoś mu kiedyś powiedział, że wyrzeknie się tego wszystkiego, nie uwierzyłby. A jednak tak się stało. Podjął złe decyzje, poznał nieodpowiednich ludzi. Nie rozumiał, czym naprawdę jest miłość.
Stare przysłowie głosi, że gdyby nie ciemność, nigdy nie poznalibyśmy światła. Luke na własnej skórze przekonał się o prawdziwości tych słów. Czy kręte i niebezpieczne ścieżki jego życiowych wyborów zaprowadzą go w końcu do domu?

"Podpalacz" - Wojciech Chmielarz.
Wydawnictwo: Czarne.
Data wydania: 06.11.2012.

Warszawa, środek mroźnej zimy. W spalonym domu leży ciało zamor­dowanego biznesmena, a jego ciężko poparzona żona walczy o życie w szpitalu. Komisarz Jakub Mortka ma nadzieję, że to gangsterskie porachunki albo przypadkowe zaprószenie ognia. Niestety wkrótce wie już, że trafił na seryjnego podpalacza, który krąży po mieście z koktajlami Mołotowa. Mortka musi odłożyć na bok osobiste problemy i z całą energią poświęcić się śledztwu. Trzeba powstrzymać szaleńca, zanim zginą następni ludzie… Świetny policyjny kryminał ze współ­czesną Warszawą w tle.

"Pół życia" - Jodi Picoult.
Wydawnictwo - Prószyński i S-ka.
Data wydania: 06.11.2012.

Luke Warren jest badaczem wilków. Pisze o nich, studiuje ich zachowania, a kiedyś nawet z nimi zamieszkał. Pod wieloma względami są mu bliższe niż własna rodzina, z którą właściwie nie ma kontaktu, odkąd żona go rzuciła, a syn Edward wyjechał. 
Niespodziewanie Luke zostaje ciężko ranny w wypadku samochodowym, a wraz z nim siostra Edwarda, Cara. Nagle wszystko się zmienia: Edward musi wrócić do domu, który opuścił przed laty, i razem z siostrą podjąć decyzję co do leczenia ojca. Nie ma łatwych odpowiedzi, za to pojawiają się pytania: jakie tajemnice skrywa przed sobą rodzeństwo? Co stoi za pragnieniem, by pozwolić ojcu umrzeć… lub utrzymać go przy życiu za wszelką cenę? Czego życzyłby sobie sam Luke? I przede wszystkim, na ile zapomnieli to, o czym zawsze pamięta wilk: że członkowie stada potrzebują siebie nawzajem, a przetrwanie czasem idzie w parze z ofiarą?

"Niechciana prawda" - Agata Kołakowska.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka.
Data wydania: 06.11.2012.

Opowieść o życiu po wielkim zranieniu. O mężczyźnie, który nie powinien stać się mężem, i kobiecie, która dowiaduje się, że jest tylko żoną.
Beata sądziła, że wiedzie zwyczajne, spokojne życie, jak wiele innych kobiet. Prowadzi własną kwiaciarnię i wraz z mężem Markiem wychowuje dwunastoletniego syna. Pewnego dnia Marek oświadcza, że odchodzi. Spotkał miłość swojego życia… Beacie wali się cały świat. Początkowo trudno jest jej w to wszystko uwierzyć. Później przychodzi rozpacz, bezsilność i poczucie bycia oszukaną. Musi stawić czoło przeciwnościom i budować nowe życie dla siebie i syna. I dalej wydaje się, że jest to historia, która spotyka wiele kobiet, gdyby nie to, że miłością Marka okazuje się mężczyzna.

"Lewa strona życia" - Lisa Genova.
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc.
Data wydania: 07.11.2012.

Sarah Nickerson jest jedną z wielu pracujących, ambitnych mam z Welmont, bogatego przedmieścia Bostonu. Mieszka tam z mężem Bobem, wierną nianią i trójką dzieci – Lucy, Charliem i dziewięciomiesięcznym Linusem.
Wciąż w biegu, pomiędzy rekrutowaniem najlepszych i najbardziej błyskotliwych umysłów jako wiceprezes zasobów ludzkich w Berkley Consultings, odwożeniem dzieci na mecze, do żłobka i na lekcje pianina, przekonywaniem nauczycielki swojego syna, że dziecko prawdopodobnie nie ma zaburzeń uwagi i spieszeniem do domu na wspólną kolację, ta ambitna i zapracowana kobieta praktycznie nie ma czasu na głębszy oddech.
Jakimś cudem, niczym kontroler lotów, Sarah trzyma w ryzach każdą minutę swojego życia. Ale ten nadmuchany do granic możliwości balon musi kiedyś wybuchnąć. Pewnego pechowego dnia, Sarah jadąc do pracy rozmawia przez telefon i o sekundę za długo nie patrzy na drogę. W jednym momencie, wszystkie idealnie zgrane i zgodnie pracujące części mechanizmu zwanego życiem, zostają z hukiem zatrzymane.
Spowodowany wypadkiem uraz mózgu całkowicie wymazuje lewą stronę jej świata, i po raz pierwszy, Sarah pozwala na to żeby kontrolę przejęli jej bliscy, w tym od dawna nieobecna w jej życiu matka. Nie mogąc nawet porządnie umyć zębów, musi przemyśleć swoją przeszłość i zastanowić się nad niepewną przyszłością.
Teraz, kiedy siłą woli próbuje odzyskać niezależność i zdrowie, Sarah musi nauczyć się, że jej prawdziwe przeznaczenie, jej nowe, prawdziwe życie, może znajdować się daleko od świata sal konferencyjnych i projektów. Musi dostrzec, że szczęście i satysfakcja większa niż sukces zawodowy znajdują się w jej zasięgu, wystarczy tylko przez chwilę zwolnić tempo.

"W najciemniejszym kącie" - Elizabeth Haynes.
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc.
Data wydania: 07.11.2012.

Catherine Bailey jest singielką wystarczająco długo, by na pierwszy rzut oka rozpoznać smakowity kąsek. Lee – wspaniały, charyzmatyczny i spontaniczny – wydaje się mężczyzną idealnym. Znajomi Catherine, którzy po kolei ulegają jego urokowi, również podzielają tę opinię.
Wkrótce jednak Lee ujawnia swe prawdziwe oblicze, a miejsce czułości i namiętnego seksu zajmuje chorobliwa zazdrość. Choć nieprzewidywalność mężczyzny i jego bezwzględne dążenie do sprawowania kontroli zaczynają przerażać Catherine, nikt nie traktuje poważnie jej obaw. Zdesperowana dziewczyna, coraz bardziej odizolowana, uwięziona w najciemniejszym kącie własnego świata, drobiazgowo obmyśla plan ucieczki.
Mijają cztery lata. Lee odsiaduje wyrok, lecz Catherine – która teraz woli, gdy mówi się do niej Cathy – wciąż obsesyjnie sprawdza zamki w drzwiach mieszkania, nie ufając nikomu. Dopiero gdy w jej życiu pojawia się Stuart – przystojny sąsiad, mieszkający piętro wyżej, Cathy zaczyna nieśmiało wierzyć, że wciąż ma szansę na miłość i szczęście...
I wtedy właśnie odbiera telefon z informacją, że Lee niedługo wychodzi na wolność. Wkrótce potem dostrzega byłą przyjaciółkę, która podczas procesu zeznawała przeciwko niej; przynajmniej tak jej się wydaje; a gdy wraca do mieszkania, zauważa, że niektóre rzeczy leżą nie na swoim miejscu – to jedna ze starych sztuczek Lee. Cathy jest pewna, że znalazła się na celowniku byłego kochanka i przygotowuje się do ostatecznego stawienia czoła demonom przeszłości.

"Punkt Borkmanna" - Håkan Nesser.
Wydawnictwo: Czarna Owca.
Data wydania: 07.11.2012.

W zacisznej nadmorskiej miejscowości Kaalbringen zostają popełnione dwa morderstwa. Jedną z ofiar jest przestępca, były skazaniec, a drugą bogacz – potentat nieruchomości. Obie sprawy łączy użyte narzędzie zbrodni – siekiera. Zaraz po rozpoczęciu śledztwa znika bez śladu młoda policjantka, współpracowniczka Van Veeterena. Komisarz rusza do akcji, aby odnaleźć mordercę, zanim ten namierzy kolejną ofiarę. Dochodzenie przypomina partię szachów, w której każdy ruch może okazać się śmiertelny...

"Ciemniejsza strona Greya" - E L James.
Wydawnictwo: Sonia Draga.
Data wydania: 07.11.2012.

Młodziutką studentkę Anę Steele i charyzmatycznego miliardera Christiana Greya połączył niecodzienny układ, który z czasem przerodził się w coś znacznie głębszego. Jednak demony Greya zwyciężyły, Ana zerwała uzależniający związek i zajęła się karierą.
Rozstanie okazuje się bolesne. Ogarnięci obsesyjną tęsknotą kochankowie nie potrafią bez siebie żyć. Kiedy więc Christian proponuje Anie zupełnie nowy układ, dziewczyna nie potrafi mu odmówić. Wkrótce zaczynają uczyć się siebie nawzajem. Christian walczy z wieczną potrzebą kontroli i stopniowo oswaja drzemiące w nim demony. Ana uczy się życia w luksusie i bronienia własnej niezależności. Kiedy wydaje się, że świat miłości, pasji i nieskończonych możliwości stoi przed nimi otworem, ciemne chmury gromadzą się nad luksusowym wieżowcem, w którym mieszkają…

"Prezent od Tiffany'ego" - Melissa Hill.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka.
Data wydania: 08.11.2012.

Na Piątej Alei w Nowym Jorku dwaj mężczyźni kupują prezenty dla kobiet, które kochają. Gary dla swojej dziewczyny Rachel wybrał bransoletkę. Tymczasem Ethan szuka czegoś bardziej wyjątkowego – pierścionka zaręczynowego dla pierwszej kobiety, która uczyniła go szczęśliwym po śmierci żony. Kiedy jednak w zamieszaniu dochodzi do zamiany prezentów i do Rachel trafia pierścionek Ethana, drogi obu par się krzyżują. Ethan próbuje odzyskać pierścionek, by wręczyć go kobiecie, dla której był przeznaczony. Przekonuje się jednak, że to bardziej skomplikowane, niż przypuszczał. Czyżby los miał własne pomysły na życie obu par?

"Ulica Nadbrzeżna. Cudowny Czwartek" - John Steinbeck.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka.
Data wydania: 08.11.2012.

Ulica Nadbrzeżna położona w ubogiej dzielnicy portowego miasta Monterey jest domem „dziwek, alfonsów, szulerów”, ale wystarczy spojrzeć z innej perspektywy, by uznać, że to „święte, aniołowie, męczennicy i błogosławieni”. Wśród nich żyją Henry, malarz zbierający kawałki drewna, by zbudować łódź, Lee Chong – właściciel niewielkiego sklepu, w którym jest wszystko, i Doktor z laboratorium biologicznego, doglądający chorych i leczący nieszczęśliwe dusze. 
To zaledwie kilka budynków, ale ludzie i historie, które skrywa ulica, emanują miłością, ciepłem, zrozumieniem i przywracają wiarę w proste wartości. 
„Cudowny Czwartek” opisuje losy tych samych i nowych mieszkańców dzielnicy tuż po drugiej wojnie światowej.

"Trafny wybór" - Joanne K. Rowling.
Wydawnictwo: Znak.
Data wydania: 09.11.2012.

Barry nie żyje. Ta niespodziewana śmierć pogrąża Pagford w chaosie. Na jaw wychodzą tajemnice mieszkańców. Urocze miasteczko z brukowanym rynkiem i wiekowym opactwem już nigdy nie będzie takie jak dotąd.
Wybucha wojna bogatych z biednymi, nastolatków z rodzicami, wojna żon z mężami i nauczycieli z uczniami. Kto przejmie władzę po Barrym? Jak daleko się posunie w tym zaciekłym konflikcie? 
Pełna czarnego humoru, błyskotliwa i prowokująca wielka powieść o małym miasteczku.

"Doktor Śmierć" - Jacek Caba.
Wydawnictwo: Albatros.
Data wydania: 09.11.2012.

Dla Aleksa Wendta, młodego lekarza laryngologa zatrudnionego w Szpitalu Miejskim w Warszawie, medycyna stała się sensem życia. Po rozpadzie małżeństwa, skazany na samotność i tęsknotę za córką wychowywaną przez byłą żonę, całkowicie koncentruje się na pracy. Powszechność obcowania ze śmiercią nie zabiła w nim empatii wobec chorych, zwłaszcza dzieci. Pewnego dnia na Oddział Laryngologii zostaje przyjęty nowy pacjent w zaawansowanym stadium raka. Lokalizacja nowotworu sprawia, że rokowania są beznadziejne. Opiekując się umierającym Władysławem Szymańskim, Aleks nawiązuje z nim bliższy kontakt. Starszy człowiek, świadom swojej sytuacji, pragnie tylko jednego – godnej śmierci, poszanowania jego prawa do decydowania o własnym losie. Więź z pacjentem nabiera szczególnego wymiaru, gdy pojawia się córka Szymańskiego, Monika, piękna, tajemnicza, fascynująca kobieta, która budzi w lekarzu pragnienia miłości i bliskości, które dotąd skutecznie tłumił. Wikłając się w romans, poddając zauroczeniu Moniką, Aleks coraz bardziej skłania się ku popełnieniu kontrowersyjnego, zakazanego przez prawo czynu – eutanazji. Decyzja ta może jednak oznaczać koniec jego kariery, zawodowe samobójstwo, zwłaszcza gdy o czynie Wendta dowiedzą się jego przeciwnicy...

"Zapora" - Hubert Hender.
Wydawnictwo: Oficynka.
Data wydania: 09.11.2012.

Na dolnośląskiej zaporze w Pilchowicach pewien wędkarz nocą znajduje zmasakrowane zwłoki kobiety. Widok jest tak wstrząsający, że nawet najbardziej doświadczeni policjanci z Jeleniej Góry z trudem ukrywają przerażenie. Jak się okazuje, to dopiero początek makabrycznej serii zabójstw, a każde kolejne znalezione ciało budzi coraz większy lęk i panikę mieszkańców okolicznych miejscowości. Co jeszcze może wydarzyć się tej jesieni?

"Stokrotki w deszczu" - Anna Gratkowska.
Wydawnictwo: Replika.
Data wydania: 13.11.2012.

Boże dzięki Ci, że się odnaleźliśmy w gąszczu szukających miłości. Dziękuję za miłość, dzięki której nawet kosztowna lura smakuje jak prawdziwy włoski przysmak.
Główna bohaterka jest szczęśliwą mężatką, ma dwie oddane przyjaciółki, a jej jedynym problemem jest brak pracy. Pewnego dnia w jej mieszkaniu pojawia się Michał – kolega męża boleśnie zraniony przez dziewczynę, który ma u nich gościć tylko przez dwa tygodnie. Jak się jednak wkrótce okaże Michał zostanie nieco dłużej i tym samym wprowadzi sporo zamieszania w życiu młodego małżeństwa…
Miało być tak pięknie, landrynkowo, a tymczasem jest zwyczajnie, z problemami. Ale nie ma sensu martwić się na zapas. Przecież w naszym życiu jest też miejsce na szczęśliwe zakończenia…

"Rzeźbiarz" - Gregory Funaro.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka.
Data wydania: 15.11.2012.

Za życia byli ułomni. Po śmierci stali się doskonałymi dziełami sztuki – ich ciała przemieniły się w repliki najsłynniejszych rzeźb Michała Anioła. Tylko Rzeźbiarz potrafi wydobyć z nich prawdziwe piękno i sprawić, by świat docenił jego dar. 
Agent specjalny FBI, Sam Markham, wytropił już wielu seryjnych zabójców, ale ten przeciwnik jest wyjątkowy: skrupulatny, metodyczny i bezwzględniejszy od jakiegokolwiek ze zbrodniarzy, z którymi Markham miał do czynienia. Jedyny trop to dedykacja umieszczona na pierwszym „posągu”. Jej adresatką jest Cathy Hildebrant, historyk sztuki, która podobnie jak Sam obawia się, że to dopiero początek morderczej serii. 
W spokojnym miasteczku w stanie Rhode Island Rzeźbiarz przygotowuje swoje najnowsze makabryczne dzieło i czeka, aż Cathy wpadnie w jego ręce, przekonany, że dopiero wtedy świat zrozumie w pełni jego przesłanie. Markham może ją uratować, ale musi przeniknąć do chorego, wypaczonego umysłu psychopaty nim przerażająca rzeźba zostanie ukończona…

"Schodząc ze ścieżki" - Tomasz Jamroziński.
Wydawnictwo: Oficynka.
Data wydania: 16.11.2012.

Sprawa morderstwa nad glinianką Michalina w Częstochowie powraca po jedenastu latach. Z zimną krwią zaszlachtowano tam dwóch nastolatków. Trzeci ledwo uszedł z życiem. Okoliczności, w jakich doszło do zbrodni i jej szybkiego wyjaśnienia, kładą się cieniem na stróżach prawa, ale nie tylko... Kogoś bardzo interesuje nieformalne dochodzenie w dawno zamkniętej sprawie, które wszczęli komisarz Andrzej Wołoszynow i aspirant Bartosz Zdaniewicz. Ten ktoś nie spocznie, nim zagrożenie nie zniknie…

"Złodziejka mojej córki" - Rexanne Becnel.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka.
Data wydania: 20.11.2012.

Diane nie potrafi zapomnieć swojej córki, ani wybaczyć Robercie Fenner, przez którą ją straciła. Sześć lat po wypadku Diane odkrywa, że Roberta ma ponownie trafić do więzienia, zostawiając swoją czteroletnią córkę pod opieką państwa. Diane nie ma wątpliwości: zabójczyni Alyssy jest jej winna dziecko. Nie spodziewa się, że pokocha Lisę jak własną córkę. 
Roberta nigdy nie przestała kochać córki ani nie pozbyła się poczucia winy z powodu zaniedbań w roli matki. Po wyjściu z więzienia rozpoczyna poszukiwania Lisy. Zawsze wyobrażała sobie, że jej córka trafiła pod opiekę porządnych ludzi, których życia nie zamierza burzyć. Gdy jednak dowiaduje się, że adopcyjną matką Lisy została kobieta, na której córkę sprowadziła śmierć, zaczyna się obawiać najgorszego. Czyżby Diane szukała zemsty kosztem bezbronnego dziecka?

"Okrutne oskarżenie" - Fern Michaels.
Wydawnictwo: Świat Książki.
Data wydania: 21.11.2012.

Debbie i Don Winter są rodzicami dwóch córek: starszej piętnastoletniej Emily i trzynastoletniej Sary. Jak co roku podczas wakacji zawożą dziewczynki do swoich przyjaciół Alexa i Kate, którzy mieszkają na południu kraju i prowadzą hodowlę psów. Sara jest kapryśnym, humorzastym dzieckiem, zupełnym przeciwieństwem Emily. Manipuluje rodzicami, twierdzi, że miewa napady lęku, które zajada bez opamiętania. Emily widzi, że z siostrą dzieje się coś niedobrego, ale rodzice jakby tego nie zauważali...

"Nowy początek" - Jill Barnett.
Wydawnictwo: Świat Książki.
Data wydania: 28.11.2012.

March traci ukochanego męża, przeżywa odejście z domu dorosłych już dzieci. Trudno jej się pogodzić z tym, że synowie ciągle się kłócą i walczą o kontrolę nad rodzinnym biznesem, a córka wplątuje w związek z dużo od niej starszym mężczyzną. I właśnie wtedy, gdy wydaje jej się, iż to, co dobre już było March spotyka Ria, równie samotnego jak ona. Boże Narodzenie spędzane w górskim domku miało być dla niej czasem ukojenia, spędzonym z dziećmi, a stało się początkiem życiowej burzy. Przypadkowe spotkanie przeradza się w namiętność i trwały związek. Czy mimo sprzeciwu rodziny March i Rio spróbują zawalczyć o swoje szczęście?

Listopad to miesiąc wyjątkowy pod względem nowości książkowych, jakie się w nim pojawią. Ubolewam nad tym okropnie, ale już się cieszę, że wkrótce zawitają u mnie: "Podpalacz", "Zapora", "Schodząc ze ścieżki", mam też nadzieję, że "Okrutne oskarżenie" oraz "Nowy początek" :). Praktycznie wszystkie wymienione wyżej pozycje chciałabym mieć! "Trafny wybór" to jest mus! A i tytułom Prószyńskiego i S-ki i Papierowego Księżyca nie mogę się oprzeć ;). Coś i dla Was się tutaj znajdzie? Myślę, że na pewno ;).

22 komentarze:

 1. Widzę, że Lisa Genova znowu porusza trudny temat. Pamiętam, jakie wrażenie zrobił na mnie "Motyl". I na pewno sięgnę po nową Rowling :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O rany, tylu ciekawych zapowiedzi dawno nie widziałam. Z jednej strony się cieszę, ale z drugiej to przeraża mnie liczba książek, które chcę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie i bezapelacyjnie nowa powieść Lisy Genovy! Po rewelacyjnym "Motylu" już nie mogę się doczekać kolejnej jej książki!
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapragnelam Lisy Genovy i Steinbecka :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Faktycznie można się załamać;) Prawie wszystko bym chciała przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Interesujące pozycje. Aż nie wiadomo, na co się w pierwszej chwili rzucić :D Za dużo tego :D Ale z pewnością dla mnie Picoult.

  OdpowiedzUsuń
 7. Umknęły mi "Lewa strona życia" Genovy i książka Steinbecka, a nie obraziłabym się gdym mogła je przeczytać :) Podobnie jeśli chodzi o wszystkie ktyminały na Twojej liście.

  OdpowiedzUsuń
 8. Z tej listy dla mnie tylko "Trafny wybór" - Joanne K. Rowling, a i tutaj zaczekam aż książka pojawi się w bibliotece ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja czekam na Rowling. Chociaż ciężko będzie odciąć "Trafny wybór" od Harrego Pottera.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zdecydowanie większość z tych książek widziałabym u siebie. :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Zaciekawiły mnie 3 tytuły "Złodziejka mojej córki", "Doktor śmierć" i "W najciemniejszym kącie" i te chciałabym przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Sporo tego :) Z całej listy najbardziej zaintrygowała mnie "Lewa strona życia". I tę właśnie książkę chciałabym mieć na swojej półce.

  OdpowiedzUsuń
 13. Jesteś niesamowita, bardzo dziękuję Ci za ten post, sama nie mam cierpliwości grzebać w nowościach książkowych. Takie podsumowanie to dla mnie wielkie ułatwienie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cała przyjemność po mojej stronie :).

   Usuń
 14. O, znalazłam i coś dla siebie :) Dzięki. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cała przyjemność po mojej stronie; pozdrawiam również :).

   Usuń
 15. "Pół życia" - Jodi Picoult.. nie moge sie doczekac!:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Połowę z tych pozycji wpisałam na swoją listę! Kusisz tymi nowościami, oj kusisz ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Koooocham tu do Ciebie zaglądać ;) już wiem co kupić xD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojej, to bardzo, bardzo się cieszę :):):).

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...