niedziela, 2 września 2012

Na co polować we wrześniu...

...czyli wybrane NOWOŚCI  i  WZNOWIENIA książkowe września:

"Spójrz mi w oczy" - Lisa Scottoline.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka.
Data wydania: 04.09.2012.

Pewnego dnia Ellen Gleeson znajduje w skrzynce pocztowej ulotkę „Czy widziałeś to dziecko?”. Początkowo nie zwraca na nią większej uwagi i zamierza ją nawet wyrzucić, ale coś nie daje jej spokoju, zmusza, by spojrzeć na nią jeszcze raz. Widok mrozi jej krew w żyłach. Chłopiec z ulotki wygląda dokładnie tak samo jak jej adoptowany synek, Will. Rozum podpowiada jej, żeby zignorować całą sprawę, skoro adopcja została przeprowadzona całkowicie legalnie. Ale Ellen jest dziennikarką i nie potrafi przestać myśleć o tym zdjęciu. Musi odkryć prawdę, choć wciąż nie potrafi sobie odpowiedzieć na pytanie, co zrobi, jeśli okaże się, że Will to rzeczywiście uprowadzony chłopiec? Odda go jego biologicznym rodzicom czy spróbuje przy sobie zatrzymać? Ellen podejmuje bolesną decyzję o podjęciu prywatnego śledztwa i krok po kroku zaczyna odkrywać kolejne tropy, które na zawsze powinny pozostać tajemnicą. A kiedy niebezpiecznie zbliża się do prawdy, okazuje się, że stawką może być jej życie – i życie synka, którego tak bardzo kocha…

"Ty, ja i fejs" - Jay Asher, Carolyn Mackler.
Wydawnictwo: Rebis.
Data wydania: 04.09.2012.

Czy znając przyszłość można ją zmienić?
Jedna z najlepszych książek 2011 roku wg. "Publishers Weekly".
Nie byłoby tej całej historii, gdyby nie facet, rzecz jasna. Josh najpierw zepsuł w ich relacjach wszystko (totalnie!), a teraz jeszcze dał Emmie link do tego nieszczęsnego fejsa...
Przede wszystkim trzeba wam wiedzieć, że jest rok 1996 i kiedy Emma włącza przeglądarkę, wpisuje adres: "www.facebook.com" i się loguje - patrzy w przyszłość. Przegląda swoje aktualne wpisy (i to aktualne jak diabli, bo sięgające aż piętnaście lat do przodu), by sprawdzić, co się zmieniło. Jaki ma status związku? Kto tym razem dzieli z nią życie, no i najważniejsze - czy jest szczęśliwa?
Ciekawość sprawia, że Emma igra z losem - eksperymentuje z teraźniejszością, by przyszłość uległa fascynującym przemianom. Co później? "Zaloguj", "Odśwież". Nowi partnerzy i nowe dorosłe rozterki. Początkowo to wszystko ją kręci, ale sami rozumiecie - co za dużo...

"Krok do szczęścia" - Anna Ficner-Ogonowska.
Wydawnictwo: Znak.
Data wydania: 05.09.2012.

Krok do szczęścia to mądra i pełna ciepła opowieść o tym, że życie nigdy nie przestaje nas zaskakiwać i że nic nie dzieje się bez przyczyny. We wszystkim znajduje się ziarenko dobra, wystarczy je tylko dostrzec i zrobić ten pierwszy krok.
Hania przygotowuje się do ślubu Dominiki. Ten radosny czas przywołuje wspomnienia z jej własnego ślubu i tragedii, która wydarzyła się następnego dnia. Dzięki miłości i wsparciu pani Irenki, Dominiki i Mikołaja Hania wreszcie odważy się wrócić myślami do tamtych dni, nie po to jednak, by rozpamiętywać stratę, ale by pogodzić się z tym, że życie płynie dalej. Mikołaj zaś odkryje, że najtrudniej jest rywalizować ze wspomnieniami Hani o nieżyjącym mężu i że walka o jej uczucie jeszcze się nie zakończyła.
Na światło dzienne wychodzi w dodatku rodzinna tajemnica z przeszłości. Niespodzianki zaczynają się mnożyć. Wkrótce w życiu Hani pojawi się bliska osoba, o której istnieniu nie miała dotąd pojęcia i przez którą musi na nowo zbudować obraz własnej rodziny.

"Pięćdziesiąt twarzy Greya" - E.L. James.
Wydawnictwo: Sonia Draga.
Data wydania: 05.09.2012.

Młoda, niewinna studentka literatury Anastasia Steele jedzie w zastępstwie koleżanki przeprowadzić wywiad dla gazety studenckiej z rekinem biznesu, przystojnym i zamożnym Christianem Greyem. Mężczyzna od pierwszych sekund spotkania fascynuje ją i onieśmiela. W powietrzu wisi coś elektryzującego, czego dziewczyna nie potrafi nazwać, a może tylko się jej wydaje? Z prawdziwą ulgą kończy rozmowę i postanawia zapomnieć o intrygującym przystojniaku.
Plan spala jednak na panewce, bo Christian Grey zjawia się nazajutrz w sklepie, w którym Anastasia dorywczo pracuje. Przypadek? I do tego proponuje kolejne spotkanie.
W tym miejscu kończy się „disneyowskie” love story, choć młodziutka, niedoświadczona dziewczyna nie wie jeszcze, że Christian opętany jest potrzebą sprawowania nad wszystkim kontroli i że pragnie jej na własnych, dość niezwykłych warunkach… Czy dziewczyna podpisze tajemniczą umowę, której warunki napawają ją strachem i fascynacją? Jaki sekret skrywa przeszłość Christiana i jak wielką władzę mają drzemiące w nim demony?

"Śladem zbrodni" - Tess Gerritsen.
Wydawnictwo: Mira.
Data wydania: 05.09.2012.

Nikt nigdy nie miał poznać tej tajemnicy…. Przez dwadzieścia lat śmierć jej rodziców, agentów brytyjskiego wywiadu, otaczała zmowa milczenia. Gdy Beryl Tavistock wreszcie przypadkowo poznaje przebieg dramatycznych wydarzeń, przeżywa szok. Ojciec brutalnie zamordował matkę, a następnie popełnił samobójstwo? Oboje byli komunistycznymi szpiegami? Nie może w to uwierzyć. Postanawia odkryć, co stało się naprawdę.
Śledztwo rozpoczyna w Paryżu, gdzie przed laty wydarzyła się tragedia. Z bratem i zaprzyjaźnionym agentem CIA wpada w sam środek szpiegowskiej afery i bezwzględnej gry służb. Nie zdaje sobie sprawy, że szukając prawdy, wydaje na siebie wyrok śmierci…

"Skrywana przeszłość" - Anna Birger.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka.
Data wydania: 06.09.2012.

Laura po latach spędzonych z dala od rodzinnego domu dostaje telegram. Wieści o tym, że jej babka – niegdyś bliska osoba, z którą była skłócona, nagle i niespodziewanie odchodzi. Za namową swej nowej rodziny wsiada w samolot, by pożegnać przeszłość. Zamknąć rozdział, który od lat nie daje jej spokoju. Na miejscu okazuje się, że otrzymała nieoczekiwany spadek. Nie dom, nie pieniądze, nie rodzinne pamiątki. Tylko plik tajemniczych zeszytów. Okazuje się, że są to zapiski babki, dotyczące czasów wojny. I tak, jadąc w niespodziewaną podróż, pozna tragiczną historię, o której nic nie wie i nigdy nic wiedzieć nie chciała, a która może zmienić jej życie. Czytając, pogrąży się w świat, który nie powinien istnieć. Nigdy! Ani wtedy, ani teraz, ani jutro…

"Dziewczyny do wynajęcia" - Irena Matuszkiewicz.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka.
Data wydania: 11.09.2012.

Zuzanna ma dyplom magistra, kochających rodziców, chłopaka-lekarza, który ją uwielbia, niedrogo wynajętą kawalerkę, a nawet pracę. Żyć, nie umierać! Zwłaszcza że i urody Zuzie nie brakuje, a także rozumu, zasad – nawet cnót. Ma też przyrodnią siostrę, Weronikę, z którą jednak nie bardzo się dogaduje. Niestety, los bywa przewrotny. Dziewczyna traci pracę, chłopaka... Kiedy siostra zaprasza ją do siebie, Zuzanna nie spodziewa się, że Weronika właśnie rozpoczęła perfidną grę.

"Bez tchu" - Dean Koontz.
Wydawnictwo: Albatros.
Data wydania: 14.09.2012.

W bezruchu złotego wrześniowego popołudnia, głęboko w dziczy Gór Skalistych, Grady Adams, samotny rzemieślnik i jego wspaniały wilczarz irlandzki, Merlin, robią krok z cienia w światło... oraz ku spotkaniu z tajemnicą. Tej nocy, para niezwykłych zwierząt będzie obserwować odizolowany dom Grady'ego, czekając by wykonać podejście.
Kilka mil dalej, Camillia Rivers, lokalna weterynarz, zaczyna odkrywać kawałki układanki, która doprowadzi pod jej drzwi wszystkie siły rządu będącego w niebezpieczeństwie.
Na pobliskiej farmie, długo odosobnione identyczne bliźnięta schodzą się by rozpocząć zejście w mrok... W Las Vegas, specjalista od teorii chaosu testuje granice nieznanego... Na terenie klubu golfowego w Seatlle, dwaj mężczyźni rozpoczynają chłodne przygotowania do morderstwa... Przy autostradzie nad morzem, włóczęga przestraszony przeszłością zaczyna wędrówkę w kierunku swojego przeznaczenia.
W powieści, która jest jednocześnie całkowicie naszoczasowa i ponadczasowa, pozbawiona strachu oraz zabawna, Dean Koontz zabiera czytelników w chwilę pomiędzy jednym obrotem świata a następnym, poza granicę pomiędzy wiedzą a tajemnicą. To podróż, która zostawi każdego, kto się jej podejmie, bez tchu.

"Jezioro krwi i łez" - James Thompson.
Wydawnictwo: Amber.
Data wydania: 18.09.2012.

Sprawa morderstwa somalijskiej imigrantki z Aniołów śniegu pozostawiła inspektora Kari Vaarę z blizną na twarzy, chroniczną bezsennością, uporczywą migreną i nieprzemijającymi wyrzutami sumienia.
Rok później Vaara mieszka w Helsinkach, gdzie przeprowadził się na życzenie swojej pięknej amerykańskiej żony. Kate czuje się tu jak u siebie, lecz dla Vaary z tym miastem wiążą się same złe wspomnienia. A praca na „cmentarnej szychcie” – nocnej zmianie w wydziale zabójstw – pogłębia stres.
Dlaczego właśnie Vaara ma przeprowadzić śledztwo w sprawie Arvida Lahtinena – dziewięćdziesięcioletniego bohatera narodowego oskarżonego o zbrodnie wojenne? Rząd domaga się potwierdzenia jego niewinności, aby ocalić wizerunek Finlandii jako kraju, który odegrał heroiczną rolę podczas wojny. Ale dla Vaary dowody są jednoznaczne… Czy to przypadek, że właśnie teraz dostaje drugie dochodzenie? Rosyjski biznesmen jest podejrzany o zabójstwo swojej młodej niewiernej żony. I jak się okazuje – nietykalny...
Każdy krok Vaary prowadzi w ślepą uliczkę. Każdy ruch może oznaczać koniec jego policyjnej kariery. Dwie pozornie różne sprawy łączą się zaskakująco, przeszłość i teraźniejszość zderzają się ze sobą, a on sam jest o wiele bardziej osobiście zaangażowany w oba śledztwa, niż mógłby przypuszczać. Zanim doprowadzi je do końca, Finlandia będzie musiała spojrzeć w twarz swojej historii, a inspektor Vaara – upiorom swojej przeszłości. W ostatnim kręgu własnego piekła, nie palącym ogniem, lecz paraliżującym lodowatym chłodem…

"Sprzedana. Moja historia" - Sophie Hayes.
Wydawnictwo: Amber.
Data wydania: 18.09.2012.

Sophie miała dwadzieścia cztery lata, kiedy pojechała do Włoch odwiedzić chłopaka – swojego dobrego przyjaciela. Spędzili razem romantyczny weekend i Sophie uwierzyła, że to miłość jej życia.
Ale kiedy powiedziała, że musi wracać do Anglii, wszystko się zmieniło. Uroczy i troskliwy Kas pokazał swoją prawdziwą twarz: brutalną i cyniczną. I poinformował ją, że będzie dla niego pracowała.
Na ulicy…
Pierwszej nocy miała dziesięciu klientów. Potem „pracowała” bez przerwy, siedem dni w tygodniu, po trzydzieści razy dziennie. Jeśli nie dość zarobiła, była okrutnie karana. Nie mogła uciec; Kas zapowiedział, że jeśli to zrobi, zabije jej młodszych braci. Wiedziała, że nie żartuje...
Wykorzystywana, gwałcona, bita i poniżana Sophie spędziła sześć miesięcy w piekle.
Ale znalazła siłę, by wyrwać się z zaklętego kręgu strachu i przemocy.
Musiało jednak minąć kolejnych pięć lat, żeby przestała oglądać się przez ramię, poczuła się bezpieczna i opowiedziała o tym, co przeżyła – żeby żadna dziewczyna nie powtórzyła jej losu współczesnej niewolnicy.

"Klątwa tygrysa. Wyprawa" - Colleen Houck.
Wydawnictwo: Otwarte.
Data wydania: 19.09.2012.

Choć Kelsey udaje się wyrwać Rena z rąk Lokesha, nie odzyskuje ukochanego. Biały tygrys stracił pamięć i dziewczyna jest mu zupełnie obca. Co więcej - każdy jej dotyk sprawia mu ból.
Jedno pozostaje niezmienne: zło nie zostało pokonane, pradawna klątwa trwa. Rozpoczyna się nowa, pełna niebezpieczeństw podróż do świata pięciu przebiegłych smoków. Czy wszyscy wyjdą cało ze starcia z mrocznymi siłami? Czy Kelsey znów rozkocha w sobie Rena, czy wybierze zapomnienie w ramionach Kishana?
Trzecia część bestsellerowej sagi „Klątwa tygrysa” łączy zawrotne tempo przygodowej powieści, nieprzewidywalność gatunku fantasy i emocje godne romansu wszech czasów.
Niech rozpocznie się wyprawa!

"Fanaberie" - Jolanta Wrońska.
Wydawnictwo: Świat Książki.
Data wydania: 19.09.2012.

Klara Werner, piękna właścicielka świetnie prosperującej sieci cukierni, ma kłopoty. Obiecujący adorator właśnie okazał się nieporozumieniem, udziałowcy przestają jej ufać, a w dodatku na firmę ostrzy sobie zęby bezwzględny rekin biznesu Arnold Lejman. Klara kiedyś odrzuciła jego względy — teraz musi za to zapłacić. Ale od czego są przyjaciele oraz dorastające dzieci Klary, których sprytu i samodzielności chyba nie doceniała. Czy uda jej się uratować firmę, ujść cało z finansowych tarapatów i nie popaść w inne, tym razem... miłosne?
Emocjonujące rozgrywki biznesowo-uczuciowe, żywy język i barwne tło obyczajowe współczesnej Polski — debiut Jolanty Wrońskiej to znakomita powieść nie tylko dla bizneswoman.

"A jeśli ciernie" - Virginia C. Andrews.
Wydawnictwo: Świat Książki.
Data wydania: 19.09.2012.

Dalsze losy dwojga z rodzeństwa Dollangangerów, które spędziło dzieciństwo zamknięte na strychu przez okrutną matkę i babkę. Mijają lata. Cathy i jej brat Chris żyją w "związku małżeńskim". Wychowują dwóch synów Cathy: Jory'ego i Barta oraz adoptowaną córeczkę Cindy. Tymczasem do domu obok wprowadza się pewna starsza pani, która bardzo interesuje się chłopcami. Bart często ją odwiedza. Wkrótce dostaje od lokaja tajemniczej sąsiadki stary pamiętnik. Lektura zmienia chłopca nie do poznania…

"Telefon od anioła" - Guillaume Musso.
Wydawnictwo: Albatros.
Data wydania: 19.09.2012.

Madeline Greene była policjantką, teraz prowadzi piękną kwiaciarnię w Paryżu. Jonathan Lempereur był wielkim szefem kuchni, ale wpadł w finansowe tarapaty, zbankrutował i opuściła go żona. Obydwoje mają za sobą trudne chwile, a kiedy wpadają na siebie na lotnisku w Nowym Jorku, nie mają ochoty na uprzejmości. W zatłoczonej kawiarni jest jeden wolny stolik, muszą więc usiąść razem... Zarówno Madeline, jak i Jonathan mają telefony komórkowe. Ale, że przypadkiem je zamienili, zdają sobie sprawę po dotarciu do celu podróży... Przypadek, czy przeznaczenie?
Ludzka ciekawość jest nieposkromiona. Ani Madeline, ani Jonathan nie mogą powstrzymać się od przejrzenia zawartości komórek tego drugiego, a prywatne dokumenty kryją różne tajemnice...

"Upiorny zegar" - Maxime Chattam.
Wydawnictwo: Sonia Draga.
Data wydania: 19.09.2012.

Paryż, rok 1900. W oknach zapalają się już pierwsze żarówki elektryczne, a ulicami między fiakrami mkną coraz szybciej automobile. Wzięty pisarz Guy de Timée rezygnuje z dotychczasowego życia i ukrywa się przed rodziną w… domu publicznym. Jego właścicielka, Julie, wynajmuje pisarzowi poddasze – idealne miejsce do pracy nad nową powieścią. 
Wyjątkowo bulwersujące okoliczności śmierci jednej z kurtyzan, której okaleczone zwłoki mieszkańcy Buduaru odkrywają pewnej nocy na ulicy, skłaniają Guya do rozpoczęcia własnego śledztwa w tej sprawie.
Kiedy pisarz w towarzystwie tajemniczej Faustyny oraz inspektora Perottiego spróbuje rozwikłać ową zagadkę, spomiędzy paryskich kręgów ezoterycznych i cudów wystawy światowej wyłoni się powoli straszliwy sekret, fascynujący każdego od zarania dziejów: możliwość kontroli nad czasem…

"Serce nie sługa" - Rachael Herron.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka.
Data wydania: 25.09.2012.

W dzień Lucy Harrison sprzedaje książki, a w nocy jest ochotniczką w straży pożarnej w miasteczku Cypress Hollow. Podoba jej się takie życie – jest pełne, uporządkowane i przewidywalne. Wszystko się zmienia, kiedy do miasteczka wraca podejrzany typ – były policjant Owen Bancroft. Lucy nigdy nie znała strachu, nie wahała się ani sekundy, kiedy trzeba było przyjść innym z pomocą, ale gdy ma zaryzykować własnym sercem, jest absolutnie przerażona. W małym miasteczku, takim jak Cypress Hollow, wszyscy wiedzą o sobie wszystko i nie ma się gdzie ukryć przed oczami ciekawskich. Los rzuca Lucy i Owena w wir odkrywania zapomnianych dzieł Elizy Carpenteri, legendy Cypress Hollow. Teraz Owen, który próbuje odzyskać twarz jako cywil bez policyjnej blachy, będzie musiał się nauczyć, jak żyć inaczej... a Lucy będzie musiała odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką część siebie samej jest w stanie postawić w hazardowej grze o miłość.

"Zanim nadejdzie ciemność" - Susan Wiggs.
Wydawnictwo: Mira.
Data wydania: 28.09.2012.

Znana fotografka, Jessie Ryder, patrzyła na świat przez obiektyw, zawsze z dystansem. Nigdzie nie potrafiła zagrzać miejsca. Żyła z dnia na dzień, w nieustannej podróży, często zmieniała kochanków, nie pragnęła stabilizacji. Nie potrafiła jednak uciec od bolesnych wspomnień o wydarzeniach sprzed szesnastu lat. Wtedy oddała nowo narodzoną córkę Lilę do adopcji…
Jej pozornie idealny świat runął, gdy dowiedziała się, że niedługo straci wzrok. Postanowiła naprawić błędy z przeszłości i chociaż raz zobaczyć córkę, nie licząc się z uczuciami adopcyjnej matki Lili… swojej siostry, Luz.
Spotkanie po latach jest traumatycznym przeżyciem. Wychodzą na jaw skrywane długo tajemnice, a prawda okazuje się bolesna. Jednak dla wszystkich jest to oczyszczające doświadczenie. Jessie dzięki najbliższym poznaje, czym są miłość, lojalność i bliskość. Niestety ciemność zbliża się nieubłaganie.

Oj, tym razem smakowitych kąsków jest naprawdę sporo...Wprawdzie wkrótce na mej półce pojawi się "Śladem zbrodni", a także, mam wielką nadzieję, że "A jeśli ciernie" oraz "Fanaberie", ale poza tym niezmiernie ciekawa jestem pozycji Prószyńskiego (tradycyjnie już ;)), "Sprzedanej", "Telefonu od anioła" i wielce kontrowersyjnych "Pięćdziesięciu twarzy Greya". Ano i "Ty, ja i fejs" wydaje się być intrygująca. A Wy upatrzyliście już sobie coś na ten miesiąc? :)

18 komentarzy:

 1. Praktycznie, wszystkie powieści z wyżej przedstawionych mnie zainteresowały :) Jednak z niecierpliwością czekam na "Klątwę Tygrysa. Wyprawa" :)
  zapraszam :
  http://ksiazka-na-kazdy-dzien.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. No proszę tyle nowości! :) Ja wybrałam parę innych powieści, ale "Jezioro krwi i łez" oraz "Pięćdziesiąt twarzy Greya" mamy wspólne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dziękuję za tak obszerna notatkę o nowościach :) Świetnie, że zebrałaś aż tyle pozycji w jednym miejscu, dzięki czemu dowiedziałam się o kilku ciekawych książkach :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki Bogu nic dla mnie. Moja lista zakupów jest tak wielka, że już teraz studniówka stoi pod znakiem zapytania, jeszcze kilka pozycji i będzie pod nim leżała...

  OdpowiedzUsuń
 5. Na Greya i powieść Susan Wiggs poluję :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Fakt, wrzesień obfituje w naprawdę rewelacyjne nowości wydawnicze. Po kilka z przytoczonych przez ciebie tytułów z chęcią bym sięgnęła. Szczególnie ciekawi mnie ta kontrowersyjna '50 twarzy Greya' :)

  OdpowiedzUsuń
 7. "Pięćdziesiąt twarzy Greya" i "Śladem zbrodni" muszę koniecznie przeczytać! ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. za dużo ciekawych książek - skąd na wszystko brać pieniądze...
  z pewnością sięgnę po książkę Gerritsen
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawe pozycje. Mam już smaka na niektóre ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawa jestem "Spójrz mi w oczy" i książki "Ty ja i fejs" :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Wiele książek z tych zaprezentowanych chciałabym przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Niektóre opisy brzmią naprawdę ciekawie. ,,Pięćdziesiąt twarzy Greya" czytałam w oryginalne i według mnie jest tragiczna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Twoja recenzja na temat tej książki od razu rzuciła mi się w oczy ;). Nie mówię, że muszę mieć tę pozycję, po prostu jestem jej ciekawa - właśnie ze względu na różne opinie czytelników i całego tego "halo" wokół niej krążącego. Zatem jak wpadnie w ręce, ok, jak nie, przeżyję ;).

   Usuń
 13. "Dziewczyny do wynajęcia" Ireny Matuszkiewicz, ponieważ lata temu czytałam książki tej Autorki i chciałabym się przekonać czy nadal by mi sie podobały...

  OdpowiedzUsuń
 14. Po tym co "Wysokie obcasy" napisały o "Pięćdziesięci twarzy Greya" nigdy po tę książkę nie sięgnę. Reszta może być.:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ech, za dużo ciekawych książek, za mało czasu i, przede wszystkim, pieniędzy na ich zakup. Póki co - pomarzyć dobra rzecz, ale mam nadzieję, że kilka z nich kiedyś dorwę :)
  Torturujesz tymi postami, oj torturujesz ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Kilka z tych książek mam już w domowej biblioteczce:) Poluje jeszcze na "Spójrz mi w oczy":)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...