wtorek, 2 października 2012

Na co polować w październiku...

...czyli wybrane NOWOŚCI  i  WZNOWIENIA książkowe października:

"Zobaczyć tęczę" - Karolina Kubilus.
Wydawnictwo: Replika.
Data wydania: 02.10.2012.

Anita i Jacek to szczęśliwa para. Oboje niejedno już w życiu przeszli, z rozwodem włącznie, ale teraz radość wypełnia każdy ich dzień. Ona – wrażliwa i zaradna, on – przystojny, szarmancki. Wydaje się, że nic nie jest w stanie zburzyć ich szczęścia, aż do czasu… 
Czy jedna fatalna pomyłka, jedno niedopowiedzenie może obrócić w proch piękną miłość? Czy Anita odnajdzie zagubione spełnienie u boku Jacka? A może wybierze innego mężczyznę, który także zabiega o jej względy?

"Schronienie" - Harlan Coben.
Wydawnictwo: Albatros.
Data wydania: 03.10.2012.

Mickey Bolitar, piętnastoletni bratanek Myrona, ma mnóstwo problemów. Jego ojciec niedawno zginął w wypadku samochodowym, a matka po tej tragedii załamała się i zaczęła zażywać narkotyki. Chłopiec musiał zamieszkać z nielubianym wujem i zmienić szkołę. W nowej szkole zyskuje sobie przyjaciół i wrogów, tych ostatnich zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Wydaje się jednak, że jego życie zmieni się na lepsze, kiedy zdobywa śliczną dziewczynę, Ashley. Gdy ta nieoczekiwanie znika bez śladu, Mickey nie chce się z tym pogodzić. Szukając Ashley odkrywa szereg dziwnych faktów, z których wynika, iż ta pozornie skromna i nieśmiała dziewczyna może być kimś zupełnie innym niż się wydawało. Ponadto mieszkająca w sąsiedztwie zdziwaczała staruszka wygłasza zagadkową uwagę, że ojciec Mickeya wcale nie umarł... Wstrząśnięty Mickey razem z nowymi przyjaciółmi, Łyżką i Emą, próbuje rozwikłać i tę tajemnicę.

"Szpital" - Karin Wahlberg.
Wydawnictwo: Świat Książki.
Data wydania: 03.10.2012.

Komisarz Claes Claesson właśnie kończy swój urlop tacierzyński, gdy niespodziewanie dostaje wiadomość, iż Cecilia, córka jego żony Veroniki, została napadnięta i ciężko pobita. Gdy Veronika wyjeżdża, by w szpitalu czuwać przy swoim dziecku, do Cleansa zgłasza się sąsiadka, zaniepokojona zniknięciem męża, który kilka dni temu pojechał na badania do Lund i nie wrócił. Niebawem w niewyjaśnionych okolicznościach zostaje zamordowana koleżanka Cecilii, a w Lund, w szpitalnych podziemiach ktoś odnajduje zwłoki zaginionego wcześniej mężczyzny. Czy coś łączy te sprawy, a jeśli tak, to co? Czy Veronice i jej córce wciąż grozi niebezpieczeństwo?

"Pandemonium" - Lauren Oliver.
Wydawnictwo: Znak.
Data wydania: 03.10.2012.

Lena żyje w świecie, w którym [miłość] uznano za niebezpieczną chorobę, a ludzie poddawani są zabiegowi, po którym już nigdy nie będą mogli kochać. Tuż przed operacją dziewczyna zakochuje się w Aleksie. Ich wspólna ucieczka kończy się tragicznie... Wśród dymu i płomieni Lena widzi twarz ukochanego po raz ostatni.
Zrozpaczona przystępuje do ruchu oporu, by walczyć o wolność i [miłość]. Na jej drodze staje tajemniczy Julian. 
Czy można pokochać największego wroga?

"Dobry początek" - David Nicholls.
Wydawnictwo: Wielka Litera.
Data wydania: 03.10.2012.

Zwariowana i ironiczna komedia autora Jednego dnia sfilmowanego z Anne Hathaway i Jimem Sturggesem w rolach głównych.
Brian Jackson wierzy w to, że uczestnictwo w popularnym turnieju wiedzy pomoże mu zdobyć serce uniwersyteckiej piękności Alice Harbinson. Plan nawet mógłby się powieść, gdyby nie jego wrodzone szczęście do… pecha. Najpierw feralne eliminacje, potem niefortunnie ulokowane uczucia i wreszcie finałowa kompromitacja. 
Brian poczuł na własnej skórze, że wiedza to nie mądrość, zauroczenie to nie prawdziwa miłość, a dobry początek wcale nie gwarantuje happy endu.

"W jaskini lwa" - Anne Holt, Berit Reiss-Andersen.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka.
Data wydania: 04.10.2012.

Jest 4 kwietnia 1997 roku, pół roku po zmianie rządu w Norwegii. Pani premier Birgitte Volter zostaje znaleziona martwa w swoim gabinecie z raną postrzałową głowy. Ale kogo właściwie zastrzelono? Norweską premier czy Birgitte, osobę prywatną? Norwegia jest wstrząśnięta. Oprócz funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, do sprawy zostaje przydzielonych dwustu policjantów z Komendy Okręgowej Policji w Oslo. Śledztwo prowadzą Billy T. i prokurator Håkon Sand. Obaj tęsknią za Hanne Wilhelmsen, która wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Czy Hanne wróci, by zaangażować się w tak poważną sprawę w kraju?

"Dotyk strachu" - Erica Spindler.
Wydawnictwo: Mira.
Data wydania: 05.10.2012.

Dwadzieścia trzy lata temu Anna North przeżyła koszmar. Szaleniec, który ją uprowadził, przesłał żądanie okupu z… obciętym palcem. Wtedy całe Hollywood śledziło sprawę porwania córki gwiazdy filmowej.
Teraz Anna mieszka w Nowym Orleanie i powoli zdobywa uznanie jako autorka mrocznych thrillerów. Próbuje zapomnieć o traumie z przeszłości, niestety bezskutecznie. Dawny prześladowca odnajduje ją i powoli osacza. Policja jest bezradna, każdy podjęty trop prowadzi na manowce. Koszmar powraca…

"Nic nie trwa wiecznie" - Maureen Lee.
Wydawnictwo: Świat Książki.
Data wydania: 10.10.2012.

Brodie, Diana, Vanessa, Rachel cztery kobiety, którym życie nieznośnie się pogmatwało. Małżeństwo Brodie rozpada się, Diana we własnym domu staje się niepotrzebna i niemile widziana, Vanessa na próżno stoi przed ołtarzem czekając na narzeczonego, który w dniu ślubu odchodzi w siną dal, a Rachel ma zaledwie piętnaście lat i maleńką córeczkę, którą prawo chce jej odebrać. W domu Brodie wszystkie znajdują chwilową przystań i siły do... życia. Wzruszająca opowieść o sprawach najprostszych: miłości, odpowiedzialności za własne dzieci, przyjaźni, małżeństwie, rodzinie, wreszcie o rozstaniu i o tym, że niestety, nic nie trwa wiecznie.

"Jutro 7. Po drugiej stronie świtu" - John Marsden.
Wydawnictwo: Znak.
Data wydania: 15.10.2012.

- Jeśli was złapią, musicie udawać, że niczego nie wiecie. Jesteście tylko dzieciakami, które działają na własną rękę. Ci ludzie są twardzi i bezwzględni, a stawka jest wysoka. Jeśli wam nie uwierzą, spróbują was złamać. Są w tym bardzo dobrzy. Spojrzałam na Fi, która patrzyła na Ryana blada jak kreda.
- To kontrofensywa, którą przygotowujemy od blisko pół roku.
- Chcesz powiedzieć, że idziemy na całość? - zapytał Kevin. - Wszystko albo nic?
Kto okaże się prawdziwym przywódcą grupy? Czy Ellie uda się odnaleźć rodzinę? Czy wśród przyjaciół jest jeszcze miejsce na miłość? 
Jutro 7. Po drugiej stronie świtu to ostatnia część bestsellerowej serii, która zdobyła czytelników na całym świecie. W USA znalazła się ona na liście najlepszych książek dla młodzieży, a w Szwecji na pierwszym miejscu na liście książek polecanych przez nastolatków. W Polsce również stały się bestsellerami.

"Pewnego dnia" - Emily Giffin.
Wydawnictwo: Znak.
Data wydania: 15.10.2012.

Gdyby pewnego dnia Twój największy sekret wyszedł na jaw?
Gdyby pewnego dnia przeszłość wróciła i zmieniła wszystko?
Gdybyś pewnego dnia dostała szansę, by odbudować najważniejszą więź w swoim życiu? Pewnego dnia w drzwiach Marianne staje osiemnastoletnia Kirby. Jedno spojrzenie wystarcza i Marianne wie, że odnalazła ją córka. Jej idealny świat rozpada się, a wspomnienia o młodzieńczej namiętności ożywają.
Czy Marianne i Kirby zbliżą się do siebie? Czy zrozumieją, czego chcą? Czy wreszcie odważą się pójść za głosem serca?

"Pretty Little Liars. Uwikłane" - Sara Shepard.
Wydawnictwo: Otwarte.
Data wydania: 15.10.2012.

Kolejny tom popularnej serii „Pretty Little Liars”
WYDAJE WAM SIĘ, ŻE TO WSZYSTKO, CO WIEM? TO TYLKO WIERZCHOŁEK GÓRY LODOWEJ, A JA DOPIERO SIĘ ROZKRĘCAM...
A. Po pamiętnych wakacjach na Jamajce Emily, Aria, Spencer i Hanna próbują rozpocząć nowe życie. Niestety przeszłość upomina się o nie w najmniej oczekiwanym momencie, a tajemniczy nadawca SMS-ów znów wkracza do akcji.Czy dziewczyny przyznają w końcu, że w starciu z A. nie mają szans?

"Mam na imię Księżniczka" - Sara Blaedel.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka.
Data wydania: 16.10.2012.

Kopenhaska komenda policji otrzymuje zgłoszenie o brutalnym gwałcie dokonanym na młodej kobiecie. Sprawa zostaje przydzielona asystent kryminalnej Louise Rick. Okazuje się, że kobietę zgwałcił poznany na portalu randkowym mężczyzna, który podał fałszywą tożsamość. Bliższe badanie innych niewyjaśnionych gwałtów ujawnia ten sam sposób działania. Kiedy w podobnych okolicznościach umiera młoda kobieta, policja postanawia użyć wszelkich sił i środków, które pozwolą ująć seryjnego gwałciciela. Kolejne tropy wiodą w coraz to inną ślepą uliczkę, Louise Rick musi więc podjąć niestandardowe działania. Zakłada profil na portalu randkowym…

"Kamyk" - Joanna Jodełka.
Wydawnictwo: Świat Książki.
Data wydania: 17.10.2012.

Mogłoby się wydawać, że w uporządkowanym życiu Daniela Kocha nie ma miejsca na przypadek. A jednak... Na pozór niezobowiązująca przygoda jednej nocy z atrakcyjną Ewą nie tylko zaowocuje nieoczekiwanymi groźnymi konsekwencjami, lecz także całkowicie odmieni jego spojrzenie na rzeczywistość. Zostaje zamordowany prezes dobrze prosperującej poznańskiej firmy. Jego małżeństwo przechodziło właśnie poważny kryzys, toteż cień podejrzenia pada na żonę ofiary. Jedynym świadkiem dokonanego na zlecenie zabójstwa jest niewidoma dziewczynka. Kamila, zwana Kamykiem, wprawdzie nie widziała mordercy, ale to nie znaczy, że nie jest w stanie go rozpoznać, o czym on sam szybko się przekonuje. Rozpoczyna się mrożąca krew w żyłach gra o życie świadka, w której niepoślednią rolę odegra unikający na co dzień jakiegokolwiek ryzyka Daniel Koch.
Z werwą napisany thriller, który ze strony na stronę nabiera coraz większego tempa, by znaleźć zwieńczenie w tyleż efektownej co szarpiącej nerwy kulminacji. Autorka znakomicie buduje pełną niespodzianek i mylnych tropów fabułę, kreśli ciekawe, wyraziste postaci, a przy tym potrafi rozbawić czytelnika niebanalnym poczuciem humoru i wycisnąć łzę wzruszenia z niejednego oka. Opowieść sensacyjna, a zarazem wzruszająca.

"Andaluzyjski przyjaciel" - Alexander Söderberg.
Wydawnictwo: Czarna Owca.
Data wydania: 17.10.2012.

Sophie Brinkmann jest pielęgniarką i samotną matką. Jej życie całkowicie się zmienia, gdy poznaje w szpitalu nowego pacjenta. Hector Guzman, wydawca z Hiszpanii, pociąga ją w nieodparty sposób i wkrótce zaczynają się spotykać. Hector ma jednak drugie oblicze – jest szefem andaluzyjskiej organizacji przestępczej, uwikłanej w międzynarodowy handel narkotykami. Sophie zostaje wplątana w walkę między dwiema organizacjami przestępczymi a szwedzką policją. Staje się pionkiem w niebezpiecznej grze. Będzie musiała poświęcić wszystko, w co wierzy, by uratować siebie i syna.
Andaluzyjski przyjaciel to pasjonujący thriller – wysublimowany, a jednocześnie brutalny – w którym rozmyciu ulega konwencjonalna granica między dobrem a złem. Przekonujący styl pisarski Alexandra Söderberga, pozwala mu z równą łatwością budować pełną napięcia akcję, jak i kreślić złożone sylwetki bohaterów. Andaluzyjski przyjaciel to pierwsza część trylogii o Sophii Brinkmann i organizacji przestępczej Hectora Guzmana.

"Pokój numer 10" - Åke Edwardson.
Wydawnictwo: Czarna Owca.
Data wydania: 17.10.2012.

W göteborskim pokoju hotelowym znaleziono zwłoki zamordowanej kobiety. Erik Winter po przybyciu na miejsce uświadamia sobie, że wcześniej tu był. Wtedy też chodziło o zaginioną kobietę, której sprawa nigdy nie została rozwiązana. Winter jest pewien, że wtedy coś widział. Coś, co mu umknęło a co powinien był zinterpretować. Czy te dwie kobiety miały ze sobą coś więcej wspólnego niż tylko pokój numer 10?

"Podróż do miasta świateł. Róża z Wolskich" - Małgorzata Gutowska-Adamczyk.
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia.
Data wydania: 17.10.2012.

Iga Toroszyn, współwłaścicielka cukierni Pod Amorem, ma powody do niepokoju. Z muzeów na całym świecie w tajemniczych okolicznościach giną obrazy Rose de Vallenord. Trzeba więc zabezpieczyć przed kradzieżą należący do rodziny portret Tomasza Zajezierskiego. Tylko czy to na pewno dzieło słynnej rudowłosej malarki, która przed laty uwiodła młodego hrabiego?
Odpowiedzi na to pytanie poszuka Nina, historyczka sztuki z Warszawy. W tym celu wyruszy do Paryża, tak jak ponad sto lat wcześniej Róża z Wolskich.
Małgorzata Gutowska-Adamczyk zabiera czytelników w niezapomnianą podróż do dziewiętnastowiecznej Francji, snując opowieść o niezwykłej kobiecie: malarce, emancypantce, skandalistce. O jej pasji, pragnieniach, romansach.Równie ważnym bohaterem książki czyni Paryż – miasto magiczne, w którym spełniają się marzenia.

"Martwy wróg" - Charlaine Harris.
Wydawnictwo: MAG.
Data wydania: 17.10.2012.

Sookie Stackhouse przyciąga kłopoty jak magnes. Nic więc dziwnego, że pewnego dnia widzi, jak ktoś podpala bar Merlotte’a, w którym pracuje. Wszyscy myślą, że winni są miejscowi przeciwnicy zmiennokształtnych, ale Sookie podejrzewa kogoś innego. Jakby tego było mało, jej kochanek Eric Northman i jego „dziecko” Pam coś knują. Za wszelką cenę starają się nie dopuścić Sookie do tajemnicy, którą ona chce koniecznie poznać. W końcu jednak dowiaduje się, że prawda jest bardziej niebezpieczna niż mogłaby przypuszczać.

"Houston, mamy problem" - Katarzyna Grochola.
Wydawnictwo: Literackie.
Data wydania: 17.10.2012.

Bohaterem powieści jest Jeremiasz, sympatyczny i błyskotliwy trzydziestodwulatek, który znalazł się na tzw. życiowym zakręcie. Jest piekielnie zdolnym operatorem filmowym, ale okazał się zbyt prawy i bezkompromisowy, by zrobić karierę w filmie. Nie ma pracy, przędzie więc cienko, a kredyt za mieszkanie spłacać trzeba. Bo przecież nie może mieszkać z matką, która ciągle wtrąca się w jego życie. Jeremiasz wie dużo o kobietach, ba! wie o nich wszystko, a może nawet więcej, bo gdzie się obróci, tam jakaś pani – a to matka, a to sąsiadka z piętra, a to córka sąsiadki, a to Zmora mieszkająca piętro niżej, a to kumpela, z którą można pogadać jak z najlepszym przyjacielem. A wszystkie od niego czegoś żądają i każda sprawi mu jakaś niespodziankę.

"Twój cień" - Jeffery Deaver.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka.
Data wydania: 23.10.2012.

Kayleigh Towne to śliczna dziewczyna o głosie, który zapewnił jej pierwsze miejsca na listach przebojów country. Piosenkarka przyjmuje sławę z radością – do chwili gdy niewinna wymiana zdań z jednym z fanów otwiera przed nią mroczne, przerażające rejony. Wkrótce ludzie otaczający Kayleigh zaczynają ginąć. Agentka specjalna Kathryn Dance musi skorzystać ze swojej znajomości mowy ciała i talentu do prowadzenia przesłuchań, by powstrzymać szaleńca – ale wkrótce przekonuje się, że jak większość gwiazd, Kayleigh ma niejednego wroga. „Twój cień” to typowa dla Deavera szalona karuzela licznych wątków. Nic nie jest tym, czym się z pozoru wydaje.

Dlaczego co miesiąc musi być tyle wspaniałych nowości? Głowa pęka od ich nadmiaru, a zarazem niedoboru środków finansowych, które można by na nie przeznaczyć... Na szczęście "kawałek" tychże zapowiedzi jest mi bliski - "Zobaczyć tęczę" już spoczywa na mej półce, ponadto liczę na to, że wkrótce zawitają u mnie takie tytuły, jak "Dotyk strachu", "Nic nie trwa wiecznie" oraz "Kamyk" :). Z pozostałych obowiązkowo wręcz przeczytać muszę "Schronienie", "Twój cień" oraz "Jutro 7" i "PLL. Uwikłane", ale to dopiero, gdy nadrobię zaległości w obu seriach ;). A Wy macie już upatrzone jakieś tytuły na ten miesiąc?

21 komentarzy:

 1. W końcu! Już nie mogłem doczekać się nowej książki Cobena, zwłaszcza, że w oryginale wyszła już druga część. Swoją drogą, paskudną okładkę jej wyrządzili... ale trudno.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się! Nie cierpię, gdy w jakichś seriach książek albo utworów danego autora co chwilę zmieniana jest szata graficzna okładek :/. W sumie takie zabiegi już u mnie przechodziły, gorzej, jak zmieniana jest wielkość książek, wtedy już mnie szlag trafiał, bo nie mogłam sobie ładnie, równo na półce poukładać :P.

   Usuń
  2. Dokładnie, i chyba to wydawnictwo wraz z Amberem przoduje w takich zabiegach. Z książkami o Myronie jest podobnie. 8 części mi pasuje, 9 trochę inna a 10 już w ogóle od czapy. I po co to? Bezsens.

   Usuń
 2. Czekam na Dobry początek i Jutro 7 :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Z tych nowowsci, ktore tutaj zaprezentowalas najbardziej czekam na "Podroz do miasta swiatel". Wszystkie tomy "Cukierni" polknelam z zachwytem i licze na kolejne, dobre doznania.

  Pozdrawiam cieplo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trylogia "Cukierni..." ciągle przede mną, ale w pierwszą jej część już się zaopatrzyłam, więc na pewno przeczytam :). Pozdrawiam również!

   Usuń

  2. Jestem ciekawa, czy ci sie spodoba. Opinie ma rozne. Do mnie akurat trafila i historia i styl Autorki.

   Usuń
 4. W październiku pojawia się sporo fajnych książek. Część dostanę, a z częścią będę musiała kombinować. A z Twojej listy to mam upatrzone "Pandemonium", ale nie wiem czy dostanę:/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też jestem ciekawa "Pandemonium", ale najpierw muszę zdobyć "Delirium", heh ;).

   Usuń
 5. Czekam najbardziej na Gutowską-Adamczyk, ale pozostałe pozycje też są interesujące, szczególnie Pandemonium (ale musze nadrobić Delirium) i Andaluzyjski przyjaciel.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzisiaj, jak byłam w empiku to w oczy rzuciła mi się książka Nichollsa. "Jeden dzień" wspominam bardzo dobrze, więc jestem ciekawa jak najnowsza powieśc autora wypadnie. Poczekam, az pojawi się w mojej bibliotece. Widzę, że kilka nowych kryminałów, które wydają się interesujące. I nowa książka Giffin - też ją planuję przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Sporo jest tu książek, które chciałabym przeczytać. Tylko szkoda, że mam tak mało czasu i kasy :P

  OdpowiedzUsuń
 8. za dużo ciekawych tytułów, a za mało wolnych środków na nie :)
  ale chciałabym np "Zobaczyć tęczę" bądź "Nic nie trwa wiecznie"

  OdpowiedzUsuń
 9. Widzę wiele smacznych kąsków. Chętnie przeczytałabym "Zobaczyć tęczę", "Nic nie trwa wiecznie", "Pewnego dnia", "Kamyk", "Houston, mamy problem" i "Podróż do miasta świateł. Róża z Wolskich"

  OdpowiedzUsuń
 10. Widzę kilka ciekawych książek dla siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. "Pandemonium" mogę polecić - o wiele lepsze od "Delirium". Do listy październikowych premier dodałabym jeszcze "Podzielonych" - jestem nimi zachwycona - a książka z 2007 ;)
  Kusi mnie "Zobaczyć tęczę"

  OdpowiedzUsuń
 12. Ależ smakołyki - znalazła kilka ciekawych pozycji, które chętnie przeczytam. Dziękuję za zapowiedzi, to bardzo pomocne :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Prawdziwy zawrót głowy, sama nie wiem co warto przeczytać od razu, a co może poczekać. Żałuje, że dobra jest za krótka, by przeczytać wszystkie te wspaniałości :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Osobiście polecam "Pandemonium" - rewelacyjna książka. Z tego co tu jeszcze wymieniasz intryguje mnie jeszcze Zobaczyć tęczę, Dotyk strachu, Nic nie trwa wiecznie, Jutro 7. Po drugiej stronie świtu, Pretty Little Liars. Uwikłane, Mam na imię Księżniczka, Kamyk no i Podróż do miasta świateł. Róża z Wolskich... Ło, kurcze ile tego jest!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...