poniedziałek, 18 czerwca 2012

"Metody i techniki badań pedagogicznych" - Mieczysław Łobocki

Wydawnictwo: Impuls, 2006.
Liczba stron: 330.
Rozpoczęcie lektury: 14.06.2012.
Zakończenie lektury: 16.06.2012.
Moja ocena: 6/10.

Prof. dr hab. Mieczysław Łobocki pracuje w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Należy do komitetu redakcyjnego czasopisma "Chowanna". Jego zainteresowania skupiają się na takich dziedzinach naukowych, jak modernizacja metod pracy wychowawczej w szkołach i placówkach opiekuńczo-wychowawczych, problemy nieprzystosowania społecznego uczniów czy metodologia badań pedagogicznych.

"Metody i techniki badań pedagogicznych" z całą pewnością więc należy zaliczyć do tego ostatniego zakresu zainteresowań autora. Jest to pozycja bardzo przydatna pedagogom, socjologom, ale też studentom tychże i podobnych kierunków, którzy muszą stanąć na wysokości zadania i zmierzyć się z napisaniem pracy dyplomowej. Łobocki w swej książce pokrótce przedstawia istotę przedmiotu, jakim jest metodologia badań pedagogicznych, a następnie szczegółowo opisuje metody i techniki, za pomocą których owe badania można wykonać.

Autor kolejno przybliża czytelnikowi zagadnienia związane z: metodą obserwacji, metodą szacowania, eksperymentem pedagogicznym, testami osiągnięć szkolnych, metodą socjometryczną, analizą dokumentów, metodą sondażu, metodą dialogową oraz metodą biograficzną. Przystępnym i zrozumiałym językiem przytacza istotne informacje odnośnie definicji tych metod, ich podziału, rodzajów, cech, a także pozytywnych i negatywnych stron. Wszystko staje się jeszcze bardziej jasne dzięki przykładom zaczerpniętym z zakresu pedagogiki - zazwyczaj przedszkolnej, wczesnoszkolnej i społecznej.

Utwór skoncentrowany jest na konkretach, czyli tytułowych metodach i technikach badań. Nie ma w nim jakichś niepotrzebnych wywodów filozoficznych i podobnych. Może on pomóc nie tylko w zapoznaniu się z poszczególnymi metodami, ale też w przybliżeniu wybranej już na przykład przez studenta metody. W dużej mierze tak było i w moim przypadku. Skoncentrowałam się bowiem przede wszystkim na treści poświęconej metodzie sondażu (ankiety, wywiadu) i monograficznej, gdyż to raczej na nich oprę swoje badania do pracy magisterskiej. Niektóre techniki wydają się wręcz trudne i skomplikowane, o istnieniu niektórych nawet nie miałam pojęcia, więc lektura "Metod i technik badań pedagogicznych" Mieczysława Łobockiego dobrze mi zrobiła. Polecam szczególnie osobom studiującym pedagogikę, które nie do końca zdają sobie sprawę z tego, jak wygląda praktyczna część pracy dyplomowej, i za pomocą jakich metod badań można ją ukazać.

5 komentarzy:

 1. Znam tą książkę aż za dobrze:P
  Bleee, kojarzy mi się z moją pracą mgr
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Psychologię lubię, ale ta książka zdecydowanie nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa tematyka. Może kiedyś sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pewnie na licencjacie ta książka mogła mi się przydać, ale teraz już wolę nie zapędzać się w takie rejony. Na szczęście już nie muszę. :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...