niedziela, 20 kwietnia 2014

Tydzień z książką na ekranie...

...czyli propozycje filmowe na nadchodzący tydzień oparte tylko i wyłącznie na ekranizacjach i adaptacjach powieści, opowiadań, komiksów etc.

TELEWIZJA:
PONIEDZIAŁEK - 21.04.2014
01:05 (TVP Kultura) - "Esterhazy" (na podst.: "Esterhazy" - Irene Dische, Hans Magnus Enzensberger)
01:15 (TVP1) - "Wino truskawkowe" (na podst.: "Opowieści galicyjskie" - Andrzej Stasiuk)
01:35 (TVP Kultura) - "Nie mów nikomu" (na podst.: "Nie mów nikomu" - Harlan Coben)
03:15 (TVP1) - "Spartakus" cz.2 (na podst.: "Spartakus" - Howard Fast)
03:30 (TVP2) - "Pan Wołodyjowski" cz.1 (na podst.: "Pan Wołodyjowski" - Henryk Sienkiewicz)
04:45 (TVP2) - "Pan Wołodyjowski" cz.2 (na podst.: "Pan Wołodyjowski" - Henryk Sienkiewicz)
07:05 (TVN) - "Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń" (na podst.: "Przykry początek", "Gabinet gadów", "Ogromne okno" - Lemony Snicket)
08:25 (TVP Polonia) - "Panna z mokrą głową" (na podst.: "Panna z mokrą głową" - Kornel Makuszyński)
09:15 (TV Puls) - "Ogniem i mieczem" (na podst.: "Ogniem i mieczem" - Henryk Sienkiewicz)
09:45 (TVN7) - "Niekończąca się opowieść II: Następny rozdział" (na podst.: "Nie kończąca się historia" - Michael Ende)
09:55 (Stopklatka TV) - "Wieczór" (na podst.: "Wieczór" - Susan Minot)
12:10 (Stopklatka TV) - "Roxanne" (na podst.: "Cyrano de Bergerac" - Edmond Rostand)
12:30 (Polsat) - "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy: Złodziej Pioruna" (na podst.: "Złodziej pioruna" - Rick Riordan)
12:40 (TVP Historia) - "C.K. Dezerterzy" cz.2 (na podst.: "C.K. Dezerterzy" - Kazmierz Sejda)
13:00 (TV Puls) - "Zaginiony świat: Jurassic Park" (na podst.: "Zaginiony świat" - Michael Crichton)
14:30 (Stopklatka TV) - "Krzyżacy" cz.2 (na podst.: "Krzyżacy" - Henryk Sienkiewicz)
15:10 (TVN7) - "Greystoke: Legenda Tarzana, władcy małp" (na podst.: "Tarzan wśród małp" - Edgar Rice Burroughs)
16:50 (TVN) - "Jestem na tak" (na podst.: "Yes Man" - Danny Wallace)
18:40 (TVP2) - "Pan Wołodyjowski" cz.2 (na podst.: "Pan Wołodyjowski" - Henryk Sienkiewicz)
20:00 (TV Puls) - "Next" (na podst.: "Złotoskóry" - Philip K. Dick)
20:00 (TVN7) - "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona" (na podst.: "Ciekawy przypadek Beniamina Buttona" - F. Scott Fitzgerald)
20:15 (Stopklatka TV) - "Komandosi z Navarony" (na podst.: "Komandosi z Nawarony" - Alistair MacLean)
22:15 (Polsat) - "Kolekcjoner kości" (na podst.: "Kolekcjoner kości" - Jeffery Deaver)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
WTOREK - 22.04.2014
00:30 (Puls 2) - "Hotel klasy lux" (na podst.: "Hotel klasy lux" - Michał Jagiełło)
00:50 (Polsat) - "Zemsta kobiety w średnim wieku" (na podst.: "Zemsta kobiety w średnim wieku" - Elizabeth Buchan)
00:55 (TVP1) - "Nietykalni" (na podst.: "Drugi oddech" - Philippe Pozzo di Borgo)
01:40 (TVP Historia) - "Szach i mat!" (na podst.: "Szach i mat!" - Ludwik Niemojowski)
02:55 (Stopklatka TV) - "Matka Joanna od Aniołów" (na podst.: "Matka Joanna od Aniołów" - Jarosław Iwaszkiewicz)
08:55 (Stopklatka TV) - "Dowód" (na podst.: "Proof" - David Auburn)
09:20 (TVP Kultura) - "Jezioro Bodeńskie" (na podst.: "Jezioro Bodeńskie" - Stanisław Dygat)
10:55 (Stopklatka TV) - "Przygody barona Munchausena" (na podst.: "Feldzüge und Abenteuer des Freiherrn von Münchhausen" - Gottfried August Bürger, "Baron Munchhausens Narrative of His Marvellous Travels und Campaigns in Russia" - Rudolf Erich Raspe)
13:25 (Stopklatka TV) - "Rozważna i romantyczna" (na podst.: "Rozważna i romantyczna" - Jane Austen)
14:20 (TVP Kultura) - "Jezioro Bodeńskie" (na podst.: "Jezioro Bodeńskie" - Stanisław Dygat)
15:40 (Puls 2) - "Król i ja" (na podst.: "Anna and the King of Siam" - Margaret Landon)
16:10 (Stopklatka TV) - "Marzyciel" (na podst.: "The Man Who Was Peter Pan" - Allan Knee)
18:00 (TVP Kultura) - "Szkarłatna ulica" (na podst.: "La Chienne" - Georges de La Fouchardière)
22:10 (TVP Kultura) - "Pachnidło: Historia mordercy" (na podst.: "Pachnidło. Historia pewnego mordercy" - Patrick Süskind)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ŚRODA - 23.04.2014
00:55 (TVP Historia) - "W cieniu nienawiści" (na podst.: "Ewa" - Jan Dobraczyński)
07:20 (Stopklatka TV) - "Krzyżacy" cz.2 (na podst.: "Krzyżacy" - Henryk Sienkiewicz)
12:50 (TVP Kultura) - "Profesor Zazul" (na podst.: "Ze wspomnień Ijona Tichego" - Stanisław Lem)
16:00 (Puls 2) - "Asterix kontra Cezar" (na podst.: "Asterix legionista", "Asterix gladiator" - René Goscinny, Albert Uderzo)
17:50 (Stopklatka TV) - "Komandosi z Navarony" (na podst.: "Komandosi z Nawarony" - Alistair MacLean)
20:00 (TVN7) - "Wysłannik przyszłości" (na podst.: "Listonosz" - David Brin)
20:15 (Stopklatka TV) - "Mężowie i żona" (na podst.: "Multiplicity" - Chris Miller)
21:45 (TVP2) - "Porządna kobieta" (na podst.: "Wachlarz Lady Windermere" - Oscar Wilde)
22:30 (TVN) - "Shaft" (na podst.: "Shaft" - Ernest Tidyman)
22:40 (Stopklatka TV) - "Ja wam pokażę!" (na podst.: "Ja wam pokażę!" - Katarzyna Grochola)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
CZWARTEK - 24.04.2014
01:20 (TVP Historia) - "Judeł gra na skrzypcach" (na podst.: "Judel gra na skrzypcach" - Konrad Tom)
04:30 (Stopklatka TV) - "Nikt nie woła" (na podst.: "Nikt nie woła" - Józef Hen)
07:55 (Stopklatka TV) - "Dowód" (na podst.: "Proof" - David Auburn)
09:55 (Stopklatka TV) - "Między ustami a brzegiem pucharu" (na podst.: "Między ustami a brzegiem pucharu - Maria Rodziewiczówna)
14:00 (Stopklatka TV) - "Marzyciel" (na podst.: "The Man Who Was Peter Pan" - Allan Knee)
16:05 (Puls 2) - "Dziewczynka z zapałkami" (na podst.: "Dziewczynka z zapałkami" - Hans Christian Andersen)
16:05 (Stopklatka TV) - "Zaklęte rewiry" (na podst.: "Zaklęte rewiry" - Henryk Worcell)
18:05 (Stopklatka TV) - "Ja wam pokażę!" (na podst.: "Ja wam pokażę!" - Katarzyna Grochola)
18:50 (TVP Kultura) - "Świteź" (na podst.: "Świteź" - Adam Mickiewicz)
20:15 (Stopklatka TV) - "Miłość i śmierć w Wenecji" (na podst.: "Skrzydła gołębicy" - Henry James)
21:40 (TV Puls) - "Next" (na podst.: "Złotoskóry" - Philip K. Dick)
23:00 (TVN7) - "Carrie" (na podst.: "Carrie" - Stephen King)
23:05 (Polsat) - "Łzy diabła" (na podst.: "Łzy diabła" - Jeffery Deaver)
23:30 (TVP2) - "Porządna kobieta" (na podst.: "Wachlarz Lady Windermere" - Oscar Wilde)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PIĄTEK - 25.04.2014
00:10 (TVP Kultura) - "Wiktoryna, czyli czy pan pochodzi z Beauvais?" (na podst.: "Czerwona oberża" - Honore de Balzac)
01:55 (TVP Historia) - "Judeł gra na skrzypcach" (na podst.: "Judel gra na skrzypcach" - Konrad Tom)
03:40 (Stopklatka TV) - "Matka Joanna od Aniołów" (na podst.: "Matka Joanna od Aniołów" - Jarosław Iwaszkiewicz)
12:40 (Stopklatka TV) - "Marzyciel" (na podst.: "The Man Who Was Peter Pan" - Allan Knee)
14:10 (TVP Kultura) - "Parę osób, mały czas" (na podst.: "Dziennik we dwoje" - Jadwiga Stańczakowa)
15:45 (Stopklatka TV) - "Mężowie i żona" (na podst.: "Multiplicity" - Chris Miller)
16:05 (Puls 2) - "Mała syrenka" (na podst.: "Mała syrenka" - Hans Christian Andersen)
22:35 (Stopklatka TV) - "Między ustami a brzegiem pucharu" (na podst.: "Między ustami a brzegiem pucharu - Maria Rodziewiczówna)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SOBOTA - 26.04.2014
00:25 (TVP2) - "Hulk" (na podst.: "The Incredible Hulk" - Jack Kirby, Stan Lee)
00:50 (Stopklatka TV) - "Bunkier" (na podst.: "Bunkier" - Guy Burt)
02:50 (Stopklatka TV) - "Eroica" (na podst.: "Węgrzy", "Ucieczka", "Zakonnica" - Jerzy Stefan Stawiński)
07:30 (Puls 2) - "Król i ja" (na podst.: "Anna and the King of Siam" - Margaret Landon)
08:05 (Stopklatka TV) - "Chłopi" cz.1 (na podst.: "Chłopi" - Władysław Reymont)
11:45 (Stopklatka TV) - "Zaklęte rewiry" (na podst.: "Zaklęte rewiry" - Henryk Worcell)
13:50 (TV Puls) - "Złodziej nad złodziejami" (na podst.: "Złodziej nad złodzieje" - Jacob Grimm, Wilhelm Grimm)
15:30 (TV4) - "Flirtując z czterdziestką" (na podst.: "Flirting with Forty" - Jane Porter)
15:45 (Stopklatka TV) - "Stań przy mnie" (na podst.: "Ciało" - Stephen King)
17:35 (Stopklatka TV) - "Okruchy dnia" (na podst.: "Okruchy dnia" - Kazuo Ishiguro)
19:30 (TVN7) - "Zmowa pierwszych żon" (na podst.: "Zmowa pierwszych żon" - Olivia Goldsmith)
20:00 (Polsat) - "Królewna Śnieżka" (na podst.: "Królewna Śnieżka" - Jacob Grimm, Wilhelm Grimm)
22:00 (TV Puls) - "Nocny pociąg z mięsem" (na podst.: "Nocny pociąg z mięsem" - Clive Barker)
22:10 (TVP2) - "Hulk" (na podst.: "The Incredible Hulk" - Jack Kirby, Stan Lee)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NIEDZIELA - 27.04.2014
01:15 (Polsat) - "Straż dzienna" (na podst.: "Nocny patrol" - Siergiej Łukjanienko)
03:15 (TVP2) - "Zakochana Jane" (na podst.: listy Jane Austen)
03:30 (Stopklatka TV) - "Zaklęte rewiry" (na podst.: "Zaklęte rewiry" - Henryk Worcell)
08:45 (TVN7) - "Poszukiwacze" (na podst.: "The Searchers" - Alan Le May)
10:15 (Polsat) - "Królewna Śnieżka" (na podst.: "Królewna Śnieżka" - Jacob Grimm, Wilhelm Grimm)
11:05 (Stopklatka TV) - "Stań przy mnie" (na podst.: "Ciało" - Stephen King)
12:10 (TVP Kultura) - "Fatalista" (na podst.: "Fatalista" - Michaił Lermontow)
13:40 (TV Puls) - "Braciszek i siostrzyczka" (na podst.: "Braciszek i siostrzyczka" - Jacob Grimm, Wilhelm Grimm)
14:30 (TVP1) - "Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa" (na podst.: "Lew, czarownica i stara szafa" - C.S. Lewis)
14:45 (TVN7) - "Trzech detektywów: tajemnica zamku grozy" (na podst.: "Tajemnica Zamku Grozy" - Alfred Hitchcock)
15:10 (Stopklatka TV) - "Emma" (na podst.: "Emma" - Jane Austen)
16:50 (TVN7) - "Zmowa pierwszych żon" (na podst.: "Zmowa pierwszych żon" - Olivia Goldsmith)
17:40 (Stopklatka TV) - "Wiedźmin" (na podst.: "Ostatnie życzenie", "Miecz przeznaczenia" - Andrzej Sapkowski)
18:20 (TVP Kultura) - "Dwa księżyce" (na podst.: "Dwa księżyce" - Maria Kuncewiczowa)
20:00 (TV Puls) - "Top Gun" (na podst.: "Top Guns" - Ehud Yonay)
20:50 (TVP Kultura) - "Krajobraz po bitwie" (na podst.: "Bitwa pod Grunwaldem" - Tadeusz Borowski)
21:35 (TVP1) - "Zaklinacz koni" (na podst.: "Zaklinacz koni" - Nicholas Evans)
22:05 (TV4) - "Sekretne życie pszczół" (na podst.: "Sekretne życie pszczół" - Sue Monk Kidd)
23:50 (TVP Kultura) - "Świteź" (na podst.: "Świteź" - Adam Mickiewicz)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KINO:
PIĄTEK - 25.04.2014
"Camille Claudel, 1915" (na podst.: "Camille: The Life of Camille Claudel, Rodin's Muse and Mistress" - Reine-Marie Paris)
"Medicus" (na podst.: "Medicus" - Noah Gordon)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Od siebie mogę polecić takie tytuły, jak: "Nie mów nikomu" (zarówno książkę, jak i film, choć książka lepsza - jedna z lepszych Cobena), "Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń" (jeśli ktoś lubi przygodowo-fantastyczne filmy rodzinne), "Jestem na tak" (żeby trochę się pośmiać, ale jak na Carey'a nie jest to komedia najwyższych lotów), "Next" (thriller z eksperymentami z czasem) oraz "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona (jeden z moich ulubionych filmów, wzruszający i magiczny). Gdyby nie to, że książkowa "Carrie" okazała się być dla mnie średnia, bardziej ciągnęłoby mnie do ekranizacji - być może kiedyś się z nią zapoznam, w końcu ta z Sissy Spacek w roli głównej toż to już klasyk, prawda? Skoro jestem już przy Kingu, muszę przyznać, że bardzo zaintrygowała mnie ekranizacja jego opowiadania "Ciało". Zarówno o wersji pisanej, jak i filmowej, nigdy nie słyszałam, a fabuła zapowiada się co najmniej interesująco. Tak że film "Stań przy mnie" jest już na mojej liście "must watch". Podobnie jak "Kolekcjoner kości", "Nietykalni", "Miłość i śmierć w Wenecji", "Zaklinacz koni" i "Sekretne życie pszczół", z tym że w pierwszej kolejności wolałabym zapoznać się z tymi wszystkimi tytułami w wersjach książkowych. A Wy coś z powyższych tytułów polecacie? Będziecie którąś oglądać? Bo, trzeba przyznać, w przyszłym tygodniu będzie w czym wybierać ;).

4 komentarze:

  1. Czytałam i oglądałam "Bunkier" jako nastolatka i bardzo mi się wtedy podobał :) Poza tym "Nietykalni" to rewelacyjny film, tak samo "Sekretne życie pszczół" i "Zaklinacz koni" - książki też serdecznie polecam.

    OdpowiedzUsuń
  2. obejrzałabym ,,nie mów nikomu", ale najpierw zapoznam się z książkę heh ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. "Nietykalnych" i "Zaklinacza koni" bardzo polecam. "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona" już widziałaś, więc dodam tylko, że to piękna historia i moim zdaniem czołówka filmów Finchera (może nawet najlepszy... A facet miał ich 9 i każdy na swój sposób wyjątkowy, każdy okazywał się rzemieślniczą rewelacją i przyciągał do ekranu rzetelnością).
    Osobna sprawa jest z filmem "Stań przy mnie" - kocham i polecam każdemu bez wyjątku. Chyba najcudowniejsze ujęcie młodzieńczej przyjaźni, "Stand by me" w tle, lata 60-te Ameryki oraz magiczny głos narratora, którego przebija może jedynie Daniel Stern w "Cudownych latach". Najpierw widziałem film i zagościł w mojej głowie na stałe, powtarzałem z 2-3 razy, a pojedyncze sceny razy kilkadziesiąt (a więc znam całość niemal na pamięć, co nie przeszkadza mi zachwycać się klimatem przy każdym seansie ;p). Potem przeczytałem opowiadanie i pamiętając atmosferę adaptacji, zauroczyło mnie w podobnym stopniu. To małe miasteczko, las, wędrówka wzdłuż torów w młodym wieku, z najlepszymi przyjaciółmi, piekące słońce i stare przeboje w radiu. Ahh, rozmarzyłem się... A dzisiaj właśnie leciał na Stopklatce i przysiadłem na chwilkę. Polecam, ale jednak w oryginale, z polskimi napisami - telewizyjny lektor zepsuł wszystkimi eufemizmami istotę języka podanego przez Kinga.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...