poniedziałek, 2 grudnia 2013

Na co polować w grudniu...

...czyli wybrane NOWOŚCI  i  WZNOWIENIA książkowe grudnia:

"Wołanie kukułki" - Robert Galbraith.
Wydawnictwo: Dolnośląskie.
Data wydania: 04.12.2013.

Ciało supermodelki Luli Landry zostaje znalezione pod balkonem jej londyńskiego apartamentu. Policja stwierdza samobójstwo, lecz brat ofiary nie wierzy w tę wersję i zatrudnia prywatnego detektywa, Cormorana Strike’a.
Strike jest weteranem wojennym, podczas służby w Afganistanie ucierpiał i fizycznie i psychicznie. Ma kłopoty finansowe i właśnie rozstał się z kobietą swojego życia. Sprawa Luli to dla detektywa szansa na odbicie się od dna, ale im bardziej wikła się w skomplikowany świat wyższych sfer, tym większe grozi mu niebezpieczeństwo. 
Wołanie kukułki to wciągająca klimatyczna powieść zanurzona w londyńskiej atmosferze spokojnych uliczek Mayfair, ciasnych barów East Endu i tętniącego życiem Soho. Książka otwiera cykl kryminałów z Cormoranem Strikem. Robert Galbraith to pseudonim J.K. Rowling.

"Pestka" - Anka Kowalska.
Wydawnictwo: Świat Książki.
Data wydania: 04.12.2013.

Jedna z najbardziej przejmujących opowieści miłosnych w polskiej literaturze powojennej.
Historia małżeńskiego trójkąta i zakazanego uczucia, pełna życiowej prawdy i pytań bez jednoznacznej odpowiedzi…
Zaskoczeni intensywnością i gwałtownością uczucia, które spada na nich nagle i niespodziewanie, Agata i Borys stają przed dramatycznym wyborem. Czy ocalą własne szczęście, nie krzywdząc bliskich? Czy mają prawo do miłości, która niszczy dom i rodzinę?
Powieść "Pestka", wydana po raz pierwszy w 1964 roku, była wielokrotnie wznawiana, została także przełożona na pięć języków. W 1995 roku na jej podstawie powstał film w reżyserii Krystyny Jandy.

"Silos" - Hugh Howey.
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc.
Data wydania: 05.12.2013.

W przyszłości, gdy Ziemia stała się toksycznym pustkowiem, przetrwać zdołała ledwie garstka ludzi, zamieszkujących gigantyczny podziemny silos. Odcięci od świata zewnętrznego, wiodą życie pełne nakazów i zakazów, sekretów i kłamstw. By przeżyć, muszą ściśle przestrzegać pewnych zasad. Niektórzy jednak się na to nie godzą. Ci stanowią największe zagrożenie – mają czelność marzyć i śnić, zarażać innych swoim optymizmem. Czeka ich prosta i zabójcza kara: zostaną wypuszczeni na zewnątrz. Jules jest jedną z takich osób. Być może już ostatnią.

"Klucz Sarah" - Tatiana de Rosnay.
Wydawnictwo: Albatros.
Data wydania: 06.12.2013.

Miała na imię Sara. Kiedy 10-letnia Sara została brutalnie wyrwana ze snu i zabrana wraz ze swymi rodzicami, myślała, że uda jej się szybko wrócić i schowała swego małego braciszka w sekretnej szafie w mieszkaniu. Tak jak tysiące innych Żydów, tej lipcowej nocy 1942 roku została wywieziona na Tor Kolarski Vel d'Hiv. Kiedy sześćdziesiąt lat później , Julia, dziennikarka pisze o tych strasznych wydarzeniach, wciąż widzi przed oczami obrazek małej dziewczynki i jej braciszka. Wbrew wszystkiemu Julia decyduje się nawet za cenę czegoś najdroższego na świecie wyjaśnić tajemnicę tamtych zdarzeń. To na zawsze zmienia jej życie...

"Historia kotem się toczy" - Renata L. Górska.
Wydawnictwo: Replika.
Data wydania: 10.12.2013.

Ada Gawron nigdy nie marzyła o życiu w małej mieścinie, na dodatek pod jednym dachem z teściową. 
Byłą teściową. 
A jednak rok spędzony w Kasztelowie zmieni w jej życiu dosłownie wszystko... 
Naciskana przez córki-bliźniaczki Ada zobowiązuje się zająć przez rok – i ani dnia dłużej! – ich babcią Janiną, z którą nigdy nie miała dobrych relacji. Życie na prowincji, na pozór spokojne i monotonne, nie będzie dla Ady wyłącznie sielanką, bo choć wypadek osłabił nieco żywotność staruszki, nie przytępił jej ostrego języka. Dodatkowo po Kasztelowie grasuje złoczyńca. Czy jest nim odludek spod lasu, którego dom Ada widzi z okna poddasza? Z intrygującym mężczyzną zetknie się za sprawą kota, mającego niemały udział w tej historii. 
Powoli Ada odnajduje swoje miejsce w Kasztelowie, poznając coraz to nowych ludzi i zmieniając swoje nastawienie do życia z dala od wielkiego miasta. Czy tu, w miasteczku, gdzie czas w cieniu starego zamku płynie inaczej, odnajdzie wreszcie dawno zagubione szczęście? I jaką rolę w tych poszukiwaniach odegra tajemniczy kot?

"Jesteś tylko mój" - Joanna Sykat.
Wydawnictwo: Replika.
Data wydania: 10.12.2013.

Natasza poznała Krzysztofa na kursie rumby. Początkowo mężczyzna jest dla niej tylko partnerem do tańca i przyjacielem. Kiedy wreszcie kobieta zdaje sobie sprawę z tego, że mogłoby ich łączyć coś znacznie więcej, ten zaczyna układać sobie życie z inną. 
Po długim czasie Natasza i Krzysztof spotykają się ponownie, a tłumione przed laty uczucie wybucha ze zdwojoną siłą. Jest tylko jedno „ale”: Krzysztof zdążył już założyć rodzinę; ma żonę i syna, którego bardzo kocha. Mężczyzna postanawia jednak podzielić swoje życie – i serce – na pół. Natasza w końcu godzi się na bycie „tą drugą”. Ani ona, ani Krzysztof nie domyślają się jednak, że jego żona wie o wszystkim. Czy Renata będzie w stanie nadal żyć z okłamującym ją mężczyzną dla dobra synka? 
Pewnego wieczoru na spotkaniu autorskim Nataszy, która opisała historię swojej wielkiej miłości w najnowszej książce, zjawia się Renata. Wręcza pisarce tajemniczy żółty zeszyt. Opowieść, którą Natasza w nim znajdzie, zupełnie zmieni życie jej samej i małego Jasia…

Jak zwykle w grudniu premier książkowych nie ma zbyt wiele. Ale to nawet dobrze, przynajmniej nadrobię zaległości z listopada ;). Z powyższych polecam gorąco "Klucz Sarah" - o ile Albatros wyda tę książkę jeszcze w tym roku, natomiast bardzo nie mogę doczekać się lektury "Wołania kukułki". Kukułeczka właśnie dziś do mnie przyleciała i teraz kusi mnie okrutnie, oj, kusi ;). Najpierw jednak muszę uporać się z dwiema pozycjami, myślę, że równie ciekawymi, więc ten czas oczekiwania na pewno będzie przyjemny :).

10 komentarzy:

 1. Chętnie przeczytałabym Wołanie kukułki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Silos to książka, która mnie zainteresowała :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak dla mnie grudzień zapowiada się baaardzo spokojnie pod kątem nowych lektur - i bardzo dobrze, może uda mi się nadrobić zaległości:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Najbardziej czekam na "Wołanie kukułki". "Silos" też wygląda ciekawie, ale jakoś nie chce mi się wierzyć, że Papierowy Księżyc wyda go na czas :P

  OdpowiedzUsuń
 5. Trzeba dać "cynk" Mikołajowi

  OdpowiedzUsuń
 6. "Wołanie kukułki" i "Historia kotem się toczy" to tytuły które bardzo mnie zainteresowały.

  OdpowiedzUsuń
 7. Także czekam na "Wołanie kukułki" - Robert Galbraith, ale i Silos interesując się zapowiada oraz "Lek na śmierć" (Więzień Labiryntu tom 3) - o ile zostanie wydany ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Na Silosa przede wszystkim :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Przyznam , że wszystkie bym chciała mieć i przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...